x x
menu

Толстой «Війна і мир». народ і особистість у романі, народ і влада в розумінні письменника

Мета: допомогти учням краще усвідомити ідейно-художній зміст роману; розвивати навички виділення головних епізодів, їх переказу та коментування, вміння характеризувати героїв, висловлювати свої думки; виховувати прагнення до пізнання та самопізнання, кращі риси характеру. оснащення: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього; портрети наполеона, Кутузова, фрагменти кінофільмів, ілюстрації до біографій історичних постатей роману. тип уроку:  комбінований.

Хід уроку

I.          Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Він говорив, що на нього дивляться «сорок віків». Він зробив Францію провідною державою Європи, докорінно реформувавши її державний устрій. його централізована система управління збереглася до наших днів. наполеон… Одіозна фігура, герой для мільйонів людей… Хто він — вершитель історичної долі народів чи її знаряддя? Сьогодні на уроці ми спробуємо розібратися в цьому, а також з’ясувати, як до нього ставився л. Толстой і чому.

II.        Оголошення теми та мети уроку

III.       Актуалізація опорних знань

1.         Виділення основних епізодів III книги роману, стислий їх

переказ і коментування («сюжетний ланцюжок»)

(Очікувані відповіді: Армія Наполеона готується до походу на Росію —> князь Андрій болісно переживає зраду Наташі —> Наташа хворіє через душевні потрясіння, дізнавшись, що Анатоль уже був одружений —> П’єр закохується в Наташу —> наступ французів, здача Смоленська —> смерть старого князя Болконського —> селяни бунтують —> Микола Ростов допомагає княжні Марії виїхати з маєтку —> Болконський відмовляється служити при штабі Кутузова і їде командувати полком —> Бородинський бій —> П’єр спостерігає за битвою, його роздуми —> зустріч з князем Андрієм; поранення Болконського —> зустріч з пораненим Анатолем Курагі-ним, якому відрізали ногу —> від’їзд Ростових із Москви —> поранений князь Андрій потрапляє в їхній обоз —> захоплення французами Москви —> спалення Москви —> Наташа доглядає за пораненим князем Андрієм —> князь просить Євангеліє —> П’єр хоче вбити Наполеона, кидається в бійку з французами, арешт П’єра.)

2.         евристична бесіда

♦ які сюжетні лінії закінчуються, а які продовжуються у цій частині ромаану? (Князя Андрія — він тяжкопоранений, звертається до Біблії; кульмінація розвитку образу П’єра — полон)

♦          яка найбільша батальна сцена показана в цій книзі? (Бородин-ський бій)

♦          З ким із історичних осіб ми знайомимося ближче? (З Наполеоном та Кутузовим)

♦          які епізоди вас вразили найбільше? чому? над чим замислилися?

♦          як змінилася ваша думка про героїв, про сам твір і його автора?

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. слово вчителя

— Толстой вважав, що історія — це «діяльність всієї маси людей, які беруть участь у цій події».

це означає, з одного боку, визначення ролі в історії кожної особистості, а з іншого боку — заперечення претензій окремої особистості керувати історією, бути її рушійною силою: «людина свідомо живе задля себе, але слугує невідомою зброєю для досягнення історичної, загальнолюдської мети» (л. Толстой).

Придивимося ближче до тих людей, які претендували на роль вершителів долі. У народних героїчних епосах захисники Батьківщини завжди опоетизовуються, а її вороги — засуджуються. не відступив від цієї традиції й л. Толстой. його герої, на відміну від героїв Достоєвського, свідомо відмовляються від наполеонізму, переборюють у собі прагнення наслідувати кумира. Одним зі шляхів розвінчання культу наполеона є показ його бездушності, нелюдяності. Ось чому Толстой жертвує історичною достовірністю й змальовує Бонапарта як самозакоханого, егоїстичного авантюриста, злочинця.

наполеон прийшов до росії овіяний славою, впевнений у своїй непереможності. І зазнав поразки. Причину цього письменник вбачає в різному ставленні Кутузова й наполеона до народу, до його ролі в історії. Кутузов, за Толстим, мав «народне почуття», зрозумів характер Вітчизняної війни, побачив вирішальну роль у ній народу. І в цьому виявилася його мудрість та прозорливість.

наполеон же в усіх своїх вчинках, у всьому житті керувався прагненням до особистої слави й необмеженої влади. Тому його велич виявилася оманливою, а грандіозні плани зазнали краху.

Проблема народу розв’язується у романі багатопланово — і за допомогою численних образів з народу (наприклад, втіленням народної свідомості є образ Платона Каратаєва), і через окремі епізоди (купець Ферапонтов знищує свою крамницю з товарами, селяни Карпо і Влас відмовляються продавати французам сіно навіть за вигідною ціною і спалюють його, жителі москви залишають свої будинки і майно; виникає масовий партизанський рух), і через діалоги та роздуми головних героїв. У масових сценах дуже часто через полілоги незрозуміло, кому належать репліки, тому все це сприймається як узагальнений образ народної маси.

2.         Повідомлення учнів — «експертів з історії» про наполеона та Кутузова

3.         Повідомлення учнів — «експертів з літературознавства» про образ наполеона у світовій літературі

4.         Повідомлення учнів про образи наполеона і Кутузова в романі «Війна і мир»

Наполеон Буонапарте (так спочатку звучало його італійське прізвище) народився 15 серпня 1769 року в м. аяччо на острові Корсика. Пройшовши навчання у французьких військових школах, у 1785 році став лейтенантом артилерії. Дуже любив математику, читав книги з історії, географії, зачитувався сучасною та античною літературою. Вирішальну роль у його кар’єрі зіграла Французька революція 1789 року та події, пов’язані з нею,— війна з Європою, падіння монархії та еміграція офіцерів-аристократів. 24-річний наполеон, який уже був відомим завдяки взяттю Тулона, став бригадним генералом. через два роки в Парижі спалахнув роялістський бунт. наполеон з міським військом придушив його й отримав від Директорії чин командувача французької армії, що воювала в Італії з австрійцями. Блискуче маневруючи, наполеонівські війська перемогли супротивника, що чисельно переважав, і змусили його підписати мирну угоду.

Зрозумівши після повернення до Франції, що Директорія розгубила всіх прибічників, наполеон вирішив, що настав його зірковий час, і 1799 року здійснив державний переворот. Складена й затверджена плебісцитом конституція заснувала нову форму правління — консульство,— за якої уряд очолили троє консулів. Однак насправді вся влада перейшла до рук першого консула — Бо-напарта. Ставши повноправним диктатором, наполеон докорінно змінив державний устрій країни, а багато його нововведень діють і донині. Він створив міцний централізований урядовий апарат, заснував національний банк, провів податкову реформу, ввів новий громадянський кодекс і нову систему освіти.

Коли в 1802 році наполеон уклав мир із англією, його популярність у народі стала надзвичайною. У 1804 р. він проголосив себе імператором, свою дружину Жозефіну — імператрицею, а членів своєї родини — королями Іспанії, Голландії, Вестфалії, неаполя. Перемога під аустерліцем дозволила наполеону хазяйнувати в Італії та німеччині. на європейській арені залишався ще один непере-можений ворог — росія. У 1812 р. наполеон нападає на неї. росіяни, які вистояли в Бородинській битві, обрали перевірену тактику й відступили, заманюючи ворога вглиб країни напередодні зими. цар Олександр не підписав миру і після взяття москви. Коли місто згоріло, наполеону нічого не залишилося, як рушити у зворотну путь. Змучена холодом, голодом та набігами партизан, його армія зазнала нищівної поразки.

наполеон був змушений зректися престолу. але, втікши з ельби, прибув до Парижа і без жодного пострілу за 20 днів захопив владу. на цей раз проти нього виступила вся Європа, і наполеон зазнав поразки під Ватерлоо. його було ув’язнено на острові Святої Єлени, де у 1821 році й добігло кінця життя цієї визначної людини.

КУТУЗОВ

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать