x x
menu

«Снігова королева». Велич краси людського серця. Антитеза

Мета: допомогти учням осягнути велич краси та сили людського серця, справжньої дружби; розвивати образне та логічне мислення, вміння з'ясовувати головний конфлікт казки та способи його розв'язання; розвивати навички висловлювання власних думок, зіставлення фантастики й реальності; виховувати щирість, вірність у дружбі, почуття відповідальності за свої вчинки.

обладнання: портрет письменника, різні видання казки «Снігова королева», ілюстрації художників до неї та учнівські роботи. теорія літератури: літературна казка, герої (образи, персонажі) художнього твору, реальне та фантастичне, смішне і сумне, антитеза.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

- У казках добро традиційно асоціюється з красою, а зло - з потворністю. Тому конфлікт (тобто зіткнення різних, часто протилежних сил, протиборство героїв, понять і думок) між красивим і некрасивим цілком зрозумілий. але в реальному житті часто буває так, що за зовнішньою красою криється внутрішня потворність. Саме такий конфлікт між красою справжньою та несправжньою спостерігаємо в казці андерсена «Снігова королева». розібратися в цьому, а також відкрити секрети художньої майстерності автора ми й спробуємо на сьогоднішньому уроці.

II.        Оголошення теми й мети уроку

III.       Актуалізація опорних знань

Пригадаємо маршрут Герди, яка розшукувала Кая. Заповніть схему назвами зупинок, які дівчинка робила під час подорожі.

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. слово вчителя

- Казка «Снігова королева» була улюбленою і для самого Г. К. Андерсена. Він згадував: «із задоволенням писав свою останню казку "Снігова королева". Я до того захопився нею, що вона, ніби танцюючи, вилилася на папері». У дитинстві він дружив із дівчинкою лісбет. «із кухні був вихід на горище. Під вікном горища, на водостічному жолобі, що знаходився між нашим і сусіднім будинками, стояв ящик, набитий землею, в ньому росли цибуля і петрушка; це був город моєї матері. Він і тепер ще цвіте в моїй казці "Снігова королева"»,- розповідав у своїх спогадах письменник. а ще вони, сидячи біля вікна, любили прикладати монетки до розмальованого морозом скла й дивитися на вулицю. Колись маленькому Гансові привиділися обриси льодяної жінки. Ось у його творах реальне переплелося з чарівним.

2. робота з таблицею (в парах)

3. Виконання пошуково-дослідницьких завдань, розв'язання проблемних питань

Інтерактивна вправа «Займи позицію»

-        Хто є головною героїнею казки «Снігова королева» - Снігова королева чи Герда? чому?

-        Безперечно, і Герда, і Снігова королева - сильні особистості. У чому сила кожної із них? Порівняйте їх, знайдіть спільне та відмінне.

  • снігова королева Герда
  • Спільне
  • Сильні, впливають на людей, їм потрібен Кай; красиві
  • Відмінне
  • Зла, горда, холодна, бездушна, байдужа, підступна, егоїстична, «холодне» серце, впливає на людей силою, владою
  • Добра, щира, смілива, вдячна, вірна, рішуча, наполеглива, цілеспрямована, «гаряче» серце, впливає на людей добротою, відданістю, цілеспрямованістю
  • y маленька розбійниця, побачивши Кая, сказала: «- От, пройдисвіт!.. не знаю, чи ти вартий того, щоб за тобою бігали аж на край світу!»

Міні-диспут: «Чи вартий Кай того, щоб заради нього пройти

стільки випробувань?»

- У казках Андерсена постійно йде боротьба між добром і злом, красою і потворністю, живим і неживим, «гарячим» серцем та «крижаним». це такий літературний прийом, засіб, який називається антитезою.

Записи до літературознавчих словничків

Антитеза - це протиставлення цілком різних життєвих явищ, понять, почуттів, думок чи характерів.

антитеза надає творові більшої виразності, робить його напруженим, динамічним.

наведіть приклади антитези в казці андерсена «Снігова королева». (Троль - Бог, сніжинки - троянди, холодне - гаряче, Гер-да - Снігова королева та ін.)

5. самостійна робота з підручником

Прочитайте статтю підручника Ю. і. Ковбасенка, л. В. Ковба-сенко «антитеза в "Сніговій королеві"» (С. 82-83) або дайте відповідь на запитання й виконайте завдання в підручнику Є. Воло-щук (С. 88-89).

V.        Закріплення знань, умінь та навичок

Ознайомтеся з цим списком і скажіть, про що він свідчить:

  • Україна - О. Зуєв, мюзикл «Снігова королева»;
  • Україна - Г. Сасько, фортепіанна мініатюра «Крижаний танок Снігової королеви»;
  • Україна - Ж. Колодуб, балет «Снігова королева»;
  • Росія - Б. астаф'єв, опера «Снігова королева»;
  • Росія - Д. ледньов, опера «Снігова королева»;
  • Росія - м. раухвергер, балет «Снігова королева».

(Це свідчить про велику популярність казки «Снігова королева» у світі мистецтва.)

VI.       Домашнє завдання

Підготувати коротку інсценівку за одним із уривків з казки андерсена «Снігова королева» (у групах); характеристику улюбленого героя (індивідуально).

VII.      Підсумок уроку

інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте фразу: «Хочу сказати спасибі...» (...учневі за цікаву думку, вчителеві, казкарю і т. ін.).

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать