Мета: допомогти учням глибше засвоїти поняття про літературну казку; ознайомити з життям і творчістю основоположника європейської літературної казки Шарля Перро; розвивати навички виразного читання, переказу казок; виділення головної думки та виховних моментів; виховувати доброту, працьовитість, почуття справедливості, допитливість, фантазію та любов до читання художньої літератури.
обладнання: портрет письменника, збірки його казок різних видань, ілюстрації до них. теорія літератури: літературна казка, герої (персонажі, дійові особи) художнього твору.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності школярів
- У світі багато письменників, які писали й пишуть казки. але ім'я французького письменника Шарля Перро знають в усьому світі завдяки його неперевершеним казкам про Попелюшку, червону Шапочку, Кота в чоботях та інших. У чому криється причина такої популярності цих літературних казок, ми й говоритимемо на сьогоднішньому уроці.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
1. складання міні-вікторини за казкою о. Пушкіна
Запитання на зразок «Хто з героїв...», «чий це портрет...», «Кому належать слова...», «Хто допоміг...», «Який чарівний предмет...» та ін.
2. стислий переказ самостійно прочитаної казки о. Пушкіна, демонстрація ілюстрацій
3. інтерактивна вправа «мозковий штурм»: «чого навчають казки о. Пушкіна?»
Очікувані відповіді
- Сприяють формуванню кращих людських якостей: доброти, справедливості, кмітливості та ін.;
- розвивають фантазію, вчать мріяти;
- прищеплюють любов до художнього слова, приносять естетичне задоволення.
IV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1. слово вчителя
- Задовго до народження братів Грімм та О. Пушкіна у Франції жив талановитий письменник, член Французької академії Шарль Перро. Він складав казки не тільки для розваги, а й із виховною метою, бо всі його фантастичні історії закінчувалися повчальними висновками. В усьому світі зачитувалися ними, переказували, перекладали, наслідували. Проте Ш. Перро так і не зважився підписати під ними своє ім'я. чому? Про це ви дізнаєтеся, прочитавши статтю підручника.
2. самостійне (або вголос) читання статті підручника про Шарля Перро (с. 51-52 - за підручником Ю. і. Ковбасенка, л. В. Ковбасенко; с. 56-58 - за підручником Є. Волощук)
3. евристична бесіда
- чому Ш. Перро не підписував свої казки власним ім'ям?
- Як називалася збірка казок Ш. Перро? Які казки до неї входили?
- Як соболевий черевичок перетворився на кришталевий?
- Як казки Ш. Перро опинилися в збірці німецьких народних казок братів Грімм?
- Яке подвійне значення має слово «безсмертний» у поєднанні з ім'ям Ш. Перро?
4. Перегляд казок Ш. Перро зі збірки «Казки матінки моєї Гуски...», переказ учнями відомих із дитинства сюжетів; розгляд ілюстрацій
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. літературна гра
Відгадайте, чиї це слова і з якої вони казки Ш. Перро.
Шарль Перро
«не сумуйте, господарю! Дайте-но мені мішок та замовте пару чобіт, щоб легше було бродити лісом, і ви побачите, що вас не дуже й обділили, як вам це зараз здається». («Кіт у чоботях») «не бійтеся, любі братики, батько і мати залишили нас тут, але я приведу вас додому. ідіть за мною». («Хлопчик-Мізинчик»)
«Я іду відвідати мою бабусю й несу їй пиріжки та горщичок масла, які посилає їй моя мама». («Червона Шапочка»)
2. Про що це висловлювання?
VI. Домашнє завдання
Прочитати статтю підручника про літературні казки, виконати завдання; записати до літературознавчого словничка визначення літературної казки (С. 48-49 - за підручником Ю. і. Ковбасенка, л. В. Ковбасенко, С. 55-59 - за підручником Є. Волощук).
VIII. Підсумок уроку
інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте фразу. на уроках мене вразило найбільше те, що... літературна казка для мене... найбільше мені сподобалася відповідь...