x x
menu

Рослини. Умови життя рослин

Мета уроку: дати учням основні відомості про рослини, їх будову та функції окремих частин, умови життя. Ознайомити з лікарськими рослинами. Виховувати бережне ставлення до природи, почуття прекрасного у природі. Обладнання: кімнатні рослини, гербарій, таблиця «Дерева, кущі, трави», Червона книга. Попередня робота: § відгадування загадок про рослини. § вивчення віршів, читання художніх творів про рослини.

Хід уроку 1 Актуалізація знань учнів та повідомлення теми уроку. - А які ще рослин знаєте ви? - Де ростуть рослини? Сьогодні на уроці ми поведемо розмову про рослини, умови їхнього життя. 2 Вивчення нового матеріалу. Розповідь з елементами бесіди. Рослини поширені на всій земній кулі. На величезних просторах суходолу вони утворюють ліси, степи, луки. Населяють рослини і водойми: моря, океани, річки, озера, ставки. Вони ростуть навіть на скеля і на сипучих пісках.

Але де б вони не росли, їм завжди необхідне сонячне світло і тепло, повітря, вода і ґрунт. Рослини засвоюють сонячну енергію, вбирають з повітря вуглекислий газ, а з ґрунту поживні речовини і воду. Рослини збагачують повітря киснем, який потрібен для дихання людям і тваринам. - Як живуть рослини? Зелені рослини самі виробляють собі харчування. Вони коренем всмоктують воду і мінеральні солі з ґрунту, які по стеблу піднімаються до листочків.

За своєю будовою рослини дуже різноманітні. Так, в одних рослин листки дуже маленькі, у другої – великі. Наприклад, у лопуха листки значно більші, ніж у кульбаби. У кактусів листки видозмінилися на голки.

Рослини мають багато пристосувань для поширення плодів і насіння. Якщо ви спостережливі, назвіть їх. Люди навчилися розмножувати рослини не тільки насінням. - Як розмножуються рослини іншим способом, крім висівання насіння? - Хто спостерігав, як це робиться? - Люди давно вже помітили, що рослини можна розмножувати органами: листками, наземними і підземними стеблами (бульбами, кореневищами, цибулинами).

- Чи траплялося вам висаджувати рослини? Які? 3 Узагальнення і систематизація знань учнів. Учні розглядають на таблиці різні групи рослин, порівнюють їх між собою. - За якими ознаками рослини відрізняються між собою?

- Які дерева ви знаєте? - Які ви знаєте кущі? - Які дерева і кущі ростуть на вашій вулиці? - Які зміни відбуваються в дерев, кущів і трав’янистих рослин протягом року? - Які ви знаєте культурні рослини? - Яка різниця між культурними і дикорослими рослинами?

4 Гра «Де росте?». 5 Бесіда про значення рослин у житті людини.

- Яке значення мають рослини у природі та житті людини?

Рослини мають величезне значення в житті людини. Вони є її головною їжею, ліками, вони є кормом для тварин, сировиною для промисловості, будівельним матеріалом. - Що у нас вирощують? Важливу роль у житті людини відіграють лікарські рослини. Їх застосовують для виготовлення ліків. - Які ви знаєте лікарські рослини? (Ромашка, нагідки, подорожник, звіробій, хвощ польовий і т. д.) У багатьох країнах світу, у тому числі і на Україні, видані Червоні книги – перелік видів рослин і тварин, яким загрожує повне зникнення на Землі. Цю книгу образно порівнюють з червоним сигналом світлофору – сигналом, який сповіщає про загрозу і вимагає уваги і обережності. Зриваючи лісові квіти, «любителі» природи завдають непоправної шкоди рослинному світу нашого краю. Тому необхідно знати, що до Червоної книги Україні занесені такі види рослин: барвінок малий, конвалія, лілія лісова, первоцвіт, підсніжник звичайний, проліски. (Показ ілюстрацій або матеріалів гербарію). 6 Підсумок уроку. В народі кажуть, що кожна людина у своєму житті повинна посадити дерево. Де б ви не були, ви повинні завжди пам’ятати, що не можна топтати трави, ламати дерева, зривати квіти.

Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка. Не ламай ромашку, не топчи травичку. В зелені діброва, в китицях калина. Глянь, яка чудова наша Україна!

Додатковий матеріал Гра «Де росте? » Мета: закріплення знань про умови життя рослин. Завдання: правильно вибрати місце зростання для конкретної рослини. Обладнання: м’яч. Гравці стають колом, ведучий у центрі з м’ячем. Ведучий кидає м’яч будь-кому з гравців і називає рослину.

Той, кому кинуто м’яч, ловить його і називає місце, де можна посадити названу рослину, кидає м’яч ведучому. Наприклад, ведучий називає «пролісок», гравець, піймавши м’яч, відповідає «ліс», ведучий – «калина» і кидає м’яч іншому гравцеві, а той, спіймавши його, відповідає «лука», або «город», або «узлісся».

Правила гри: виграє той, хто без помилки проведе гру. Якщо гра продовжується, переможець стає ведучим. Загадки - Сидить баба на грядках, вся закутана в хустках. (Капуста) - Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі.

(Морква) - І печуть мене, і варять, і їдять мене, і хвалять, бо я добра і смачна. (Картопля) - Я кругленька, червоненька, з хвостиком тоненьким. На городі мене рвуть і до столу подають. (Редиска) - Виріс в полі будиночок, в ньому зерен повно, стіни позолочені, вікна заколочені.

(Колосок пшениці) - Із мішка – на забаву, а із пляшки – на приправу. (Соняшник) - Не море, не річка, а хвилюється.

(Колосся пшениці) - Одне кинеш – цілу жменю візьмеш. (Зерно) - Навесні біла, літом зелена, восени жовта, зимою добра.

(Груша) - На дереві зеленим висить, а червоним падає. (Яблуко) - Навесні красується білим цвітом, а в жнива – червоним плодом.

(Вишня) - Жовте, соковите, на деревинку надіте. (Абрикос)

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать