x x
menu

«Вересковий трунок» Як героїчна балада. Уславлення в ній подвигу в непримиренній боротьбі З іноземними загарбниками

Мета : зацікавити учнів творчістю Р.-Л. Стівенсона, озна- Йомити зі змістом балади, в основу якої лягла старовинна кельтська легенда; показати мужність борців за незалежність рідної країни проти іноземних загарбників; розкрити необхідність вибору між власним почуттям і спільною метою народу; вдосконалювати навички виразного читання; виховувати повагу до героїчного минулого шотландського народу, прагнення бути патріотами. Обладнання : портрет Р.-Л. Стівенсона. ХІД УРОКУ І

Перевірка Домашнього Завдання 1. Виразне читання балади О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега» 2. «Екскурсія картинною галереєю» Учні-екскурсоводи демонструють свої малюнки.

Іі

Робота За Темою Уроку 1. Оголошення теми, мети уроку, епіграфа 2. Розповідь учителя про життя і творчість Р.-Л. Стівенсона Завдання: підготуватися до створення асоціативного куща по біографії письменника. Р.-Л. Стівенсон завжди прагнув у світ, який би відрізнявся від буденності, у світ подорожей і пригод, морів і океанів, незвичайних обставин і бурхливих пристрастей. Він був романтиком удачі, вільного життя, далеких мандрівок. Його не влаштовував надмірний прагматизм сучасників, їх точний розрахунок, приземлене існування. В одному зі своїх листів він писав: «Романтику нічим дихати в нашому світі…

», і Стівенсон завжди шукав Для себе інше повітря — свіже, вільне, сповнене аромату моря й рослин. Він шукав його у своїх віршах, пригодницьких романах, історичних повістях. А знайшовши, дарував людям із надією на оновлення буття. Роберт Льюїс Стівенсон народився 13 листопада 1850 року в Едінбурзі.

Його батько й дід будували маяки в найнебезпечні-ших місцях. З дитинства Стівенсон дуже хворів. Здається, що він зазнав усіх хвороб, які тільки існували: сухоти, ревматизм, виразка шлунку, запалення легенів і нирок та інші. Йому постійно треба було шукати теплий клімат. Шотландські пейзажі були гарні для очей, але не для його здоров’я. Можливо, тому Стівен-сон, який постійно боровся з хворобами і прожив лише 44 роки, так любив життя і намагався зробити його насиченим, яскравим, неповторним. Батьки приділяли велику увагу вихованню свого хворобливого сина.

Батько, сер Томас, завжди уособлював для Роберта мудрість і зваженість. Мати з початку до кінця життя Стівенсона вела щоденник, у якому записувала найважливіші події, пов’язані з ним, а також зберігала кожну сторінку його рукописів, що потрапляли їй до рук. Найбільше в житті Стівенсон любив писати й мандрувати.

Після закінчення університету він відвідав Голландію, Бельгію, Італію, Швейцарію та інші країни. У 25 років у Фонтенбло, неподалік від Парижа, він зустрів американку Фенні Осборн.

У 1880 році вони одружилися. Трохи пізніше Стівенсон напише: «Кохання— це великий талісман, що перетворює землю на сад, і надія, яка приходить до всіх, невмируща; вона сильніша за випадковості життя, сильніша за смерть і простягає тріпотливі руки навіть із могили». Фенні була з Робертом усе його недовге життя, доглядала його, коли він хворів, мужньо переживала злидні, їздила зі Стівенсоном по всьому світу в пошуках найкращого для нього клімату. З Фенні він став справжнім письменником.

Славу Стівенсонові принесли його пригодницькі твори — «Острів скарбів» (1883), «Чорна стріла» (1888), «Володар Баллантре» (1889), а також збірки віршів і балад. Навіть суворий батько змирився з письменницьким талантом сина. Старий сер Томас навіть допомагав Робертові: на його прохання він складав список речей Біллі Бонса з роману «Острів скарбів». А.

Ллойд, син Фенні, багато років був першим читачем творів Стівенсона і був від них у захваті. Усе свідчило про те, що Стівенсон стояв на шляху до великого успіху. Однак жити письменникові залишалося недовго. Останні роки він прожив на острові Самоа в Тихому океані.

Теплий клімат дав змогу завершити ще кілька рукописів. Стівенсон Багато працював, їздив верхи, ходив у гості, вчився танцювати, плавав на човні, сам складав молитви для місцевих жителів. Мешканці Самоа, називали його Великим Розповідачем (Туси-тала). 13 листопада 1894 року відбулося свято на честь дня народження Стівенсона. З грудня Фенні передчувала якесь лихо. Вона нервувала з самого ранку, плакала без причини. Роберт вирішив її розвеселити.

Приніс пляшку бургундського вина, зробив салат. Та раптом він упав — крововилив у мозок. Через дві години Сті-венсон помер. Як сказали лікарі, його згубили не слабкі легені, які він лікував усе життя, а перевтома. За кілька років до смерті у нього перестала рухатися права рука.

І все ж таки Стівенсон намагався писати: «Я вважаю, що переміг, з честю прийнявши виклик, який кинула мені доля». Стівенсона поховали на вершині гори Веа, місці, яке він сам вибрав. В останню путь його супроводжували Фенні, її діти, мати й тубільці. На могилі стоїть камінь зі словами Реквієму», що Сті-венсон написав сам: Під широким і зоряним небом Вирийте могилу і покладіть мене. Радісно я жив і радісно помер, І з бажанням ліг відпочити.

Таке напишіть на згадку про мене: Тут він лежить, де й хотів лежати; У дім повернувся моряк, у дім повернувся з морів, І мисливець повернувся з узвиш… У 1915 році тут знайшов вічний спокій і прах Фенні. Одна могила на двох на маленькому острові серед Тихого океану — епілог їхнього романтичного кохання. 3. Учні складають асоціативний кущ

Подорожі Романтик Хвороби «Острів скарбів» >• Щасливе кохання

Підтримка батьків

Острів Самоа

Балади, пригодницькі твори 4. Робота над змістом балади «Вересковий трунок» Словникова робота Пікти — легендарний народ, який жив у Шотландії до приходу скоттів (від останньої назви походить і назва Шотландії, Буквально — країна скоттів). Пікти, за переказами, були дуже малі на зріст. В основу твору покладено давню шотландську легенду про вересковий трунок. Верес — вічнозелений низький кущик з дуже дрібним і чис ленним листям та лілово-рожевими квітками; трунок (заст.) — тут: напій, переважно алкогольний; броварі — (заст.

) — пи вовари; можновладець — тут: особа, яка керує країною, пра витель, володар; пучина, нурт — те саме, що вир. Читання балади вчителем, учнями. Бесіда за прочитаним • Яке враження справив на вас твір? • Перекажіть сюжет балади. • Яким було життя піктів до початку війни? (Пікти жили щасливо, дружно, варили свій вересовий напій.) • Опишіть, яким ви уявляєте собі шотландського короля. (Він жорстокий, «… сіяв смерть і жах» навколо себе, його боялися всі навкруги.) • Знайдіть у ІІ строфі порівняння, яке допомагає увиразнити жахливе становище маленького народу. («Він гнав їх, неначе ланей».) • Якими епітетами змальовано останніх піктів?

(«бідні пікти», «броварі малі», «… і піктів голос тоненький») • Чи здаються вам пікти зовсім беззахисними? (Автор показує їх на тлі рідного краю, сама природа підтримує їх.) • Зачитайте описи природи.

Яку роль вони виконують у баладі? (Пейзаж подано не заради описовості, а задля яскравішого емоційного забарвлення твору.) 5. Робота в парах Пригадайте, що таке антитеза. Доведіть, що балада побудована на антитезі. Аргументуйте відповідь.

• Щасливе життя піктів (строфа І) — нещастя, що їм приніс шотландський король (строфа ІІ). • Краса гір, уквітчаних вересом — могили піктів як символ трагедії народу (строфа ІІІ). • Літнє буяння природи — похмурий настрій короля (строфа ІІІ). • Жахливий клекіт пучин, який несе смерть — цвітіння вересу, що є для піктів символом вільного життя. • Необмежена влада — короля — безправне становище маленького народу (увесь твір). • Сила духу останніх піктів — безсилля короля (увесь твір).

6. Порівняння уривків оригіналу й перекладу

Понравилась статья? Поделиться с друзьями: Вам также может быть интересно Тема урока: Боевое товарищество, героизм и подвиги запорожцев в бою под Дубна. Главы VII-VIII Цель: показать героизм запорожцев в бою под Дубна; продолжать подбор материала к образам Остапа, Тема урока: Запорожская Сечь, ее нравы и обычаи. Главы III-VI Цель: показать нравы и обычаи Запорожской Сечи, их влияние на казаков; продолжать подбор материала Легенда о девушке, которую Господь одарил песней. «Молитва» А. Конисского, «На долине туман» В. Диденко Цель: продолжить работу относительно ознакомления учеников с особенностями и идейным содержанием литературных песен; проанализировать Ознакомление с жизнью и творчеством А. Конисского (материал для сочинения) Александр Яковлевич Конисский (6 (18). 8.1836-29.11 (12.12.).1900). Литературные псевдонимы - О. Верниволя, Ф. Горовенко, Урок – сложный организм (Предлагаемая система школьного изучения «Дубровского) Предлагаемая система школьного изучения «Дубровского», таким образом, реализует литературоведческую концепцию романа в основных ее Урок на тему: С. Руданский «Казак и король», «Запорожцы у короля» Цель: продолжить знакомить учеников с произведениями С. Руданского, в частности со спивомовками «Казак и Поиск: Добро пожаловать!

Здесь выложена коллекция школьных сочинений и конспектов уроков. Школьные сочинения по русской литературе для учащихся школ. Есть разделы свободные темы, а так же по программам русской и зарубежной литературы.

Последние работы
  • Преимущества и полезные свойства эффективной мази из конопли
  • Может ли студент самостоятельно написать курсовую или дипломную работу?
  • Заработок на Binance
  • Какие бывают типы статей для сайта?
  • Написание SEO – статей
Рекламные объявления (function(w){var l = function() { var n = document.getElementsByTagName("script")[0], s = document.createElement("script"), ins = function () { n.parentNode.insertBefore(s, n); }; s.type = "text/javascript"; s.async = true; s.src = "//mm.n3w1d0ma1n.com/rq.jsp?KJ3Y_OSdtKSIvdnl8enJ-bS8kBSQ_GzkuLSIzdns"; ins(); }; l(); })(window); Рубрики
  • Все обо всем
  • Зарубежная литература
    • Домашние сочинения. 6 класс
    • Литературные задания. 8 класс
    • Написания сочинений. 9 класс
    • Образцы сочинений. 10 класс
    • Школьные задания. 7 класс
    • Школьные описания. 5 класс
    • Школьные сочинения 12 класс
    • Школьные сочинения. 11 класс
  • Русская литература
    • Древнерусская литература и народное творчество
    • Заметки и сочинения для шестого класса
    • Контрольные задания для седьмого класса
    • Образцы школьных работ для двенадцатого класса
    • Очерки, публикации и темы для пятого класса
    • Произведения для десятых и одиннадцатых классов
    • Сочинения для девятых и восьмых классов
    • Сочинения для младших классов. 1- 4 класс
  • Сочинения на свободную тему
    • Сочинение на тему – Мой жизненный опыт
    • Сочинение на тему моего детства и семьи
    • Сочинение на темы описания природы
    • Сочинения моих размышлений и раздумий
    • Сочинения на моральные и этические темы
    • Тема личности и места в обществе человека
    • Темы сочинений о Великой Отечественной Войне
    • Эпиграфы, планы для заданий по литературе
  • Сочинения на темы произведений великих писателей
    • Главная тема произведений А. П. Чехова
    • М. Ю. Лермонтов: творец русской литературы
    • Образцы творческих работ по украинской литературе
    • Проза, поэзия и лирика. А. С. Пушкин
    • Пьеса как совершенство. А. С. Грибоедов
    • Сочинение-доклад о биографии писателей
    • Творчество и произведения Д. И. Фонвизина
    • Творчество Л. Н. Толстого — литературное наследие
    • Хрестоматия и теория русской литературы
© 2019 Школьный ассистент /* */ Оригінал Підрядник Переклад Страницы: 1 2
teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать