x x
menu

Тема уроку. Способи творення дієслів. Розбір дієслова як частини мови

Мета: повторити основні способи словотвору, домогтися розуміння учнями способів творення дієслів; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал; виховувати допитливість, прагнення пізнавати світ. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, картки. ХІД УРОКУ
I.

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Бесіда за питаннями. — Які є способи словотвору в українській мові? — Який спосіб найпродуктивніший при творенні іменників, прикметників? — Яка різниця між твірним словом та твірною основою? — Коли ми можемо говорити про префіксально-суфіксальний спосіб творення слів? II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота в групах. Кожна група отримує картки з теоретичним матеріалом (картки однакові для всіх груп).

Завдання: опрацювати теоретичний матеріал та I група — скласти узагальнюючу таблицю «Способи тво Рення дієслів»; II група — скласти усне повідомлення на лінгвістичну Тему; III група — розробити два завдання на закріплення вив Ченого; IV група — скласти низку запитань чи тестові завдання для Перевірки рівня засвоєння теми «Способи творення дієслів». Картка У сучасній українській мові наявна велика група дієслів, утворених дуже давно. Вони означають найрізноманітніші життєво важливі процеси, дії, стани: іти, бігти, стояти, робити, вести, сіяти, косити, рости, лежати, кувати тощо. Такі дієслова виступають базою для творення нових похідних дієслів. Похідні дієслова утворюються від дієслів, іменників, прикметників, числівників, рідше займенників, прислівників і вигуків. Є три способи творення дієслів: префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний.

Префіксальним способом дієслова утворюються тільки від інших дієслів, причому до одного твірного слова може приєднуватися значна кількість префіксів, кожен з яких надає слову іншого значення. Забігти відбігти Добігти об'біггти Бігти Підбігти побігти Прибігти вибігти Це найбільш продуктивний спосіб творення слів.

Суфіксальним способом утворюються дієслова від: • дієслівних основ: штовхати —» штовхнути, прочитати —» прочитувати, посилити —» посилювати', • від іменникових основ: обід —» обідати, ніч —> ночу-л Вати, коса —> косити, ірозумі —> розуміти; • від прикметникових основ: білий —» біліти і білити, пильний —» пильнувати, доросліший —> дорослішати, кислий —» киснути (в останньому прикладі відбувається спрощення у групі приголосних слн —» сн); • від числівникових основ: двоє ([двойе]) —» двоїти ([двойіти]), четвертий —> четвертувати; • від займенників: якати, тикати, викати; • від вигуків: ахати, охати, ойкати, нукати. Префіксально-суфіксальний спосіб творення дієслів Префіксально-суфіксальним способом утворюються дієслова від: • дієслівних основ: глядіти —» наглядати, кусати —> надкусити; • від неозначеної форми дієслова: сидіти —> насидітись, бігти —» розбігтись; • від іменникових основ: земля —» з~аземлити, зброя ([збройа]) —» Озброїти ([озбройїти]); • від прикметникових основ: власний —> привласнити, більший —> перебільшувати; • від займенників: свій —> з~асвоіти ([засвойіти]), Інакший —» переінакшити; 1 ' —і Л —і А • від числівників: двоє ([двойе]) —> подвоїти ([подвойіти]).

Липіе в окремих дієсловах спостерігається складання: носити плоди —» плодоносити; тихо, мирно —» тихо-мирити; лихе слово —» лихословити. 2. Презентація результатів роботи І і II груп. 3. Виконання завдань, складених III групою.

4. Бліц-перевірка знань за тестами, складеними учасниками IV групи. 5. Підбиття результатів групової роботи. — Позначте смайликами рівень вашої комфортності під час групової роботи. — Визначте рівень власного внеску в досягненні результатів колективної роботи. 6. Самооцінка та взаємооцінка. 7. Знайомство з послідовністю морфологічного розбору дієслова. 1) Назва частини мови. Загальне значення. 2) Початкова форма (неозначена форма). 3) Морфологічні ознаки: — вид; — перехідність; ► постійні — спосіб; — час; — особа (або рід) і число. 4) Дієвідміна. 5) Синтаксична роль. 8. Виконання вправи на закріплення вивченого матеріалу. — Прочитайте текст, випишіть усі дієслова, визначте спосіб творення. Виділені слова розберіть як частину мови. Як виникає веселка? Після дощу тобі, напевно, доводилось бачити веселку. Скільки кольорів у веселки? Правильно, сім: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Як же виникає веселка? Сонячне світло здається нам білим, але насправді в білому змішані всі вищеперелічені кольори. Якщо біле сонячне світло проходить через краплинку води, яких так багато в повітрі після дощу, то воно й розкладається на сім яскравих кольорів. Видовище просто захоплює. Ось чому ми бачимо після дощу красуню-веселку. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Від слів зброя, здоров'я, закон, вода, вузький, повний, звук, десятеро, земля утворити дієслова префіксально-суфіксальним способом або виконати вправу 195.

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать