x x
menu

Ш. Перро. Казка «Попелюшка». Сюжет

Мета:  ознайомити зі змістом твору; допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст казки; розвивати навички виразного читання, переказу основних епізодів казкової історії; виховувати на прикладі характеру головної героїні кращі людські якості.

обладнання: портрет письменника, збірка його казок, ілюстрації до твору. теорія літератури: літературна казка, герої твору (образи, персонажі).

ХІД УРОКУ

I.          Мотивація навчальної діяльності школярів

- З давніх часів і до сьогодні люди мріяли та мріють про справедливість, про те, щоб добро завжди винагороджувалося, а ті, в кого благородне серце, золоті руки й світла, незлостива душа, отримували в житті щастя. ці мрії відображувалися в казках, і одна з них - казка французького письменника «Попелюшка». напевно, ви знаєте її з дитинства, бачили художні фільми та мультфільми. на уроці ми познайомимося детально не лише із сюжетом казки, а й із її художніми особливостями як літературного твору.

II.        Оголошення теми і мети уроку

III.       Актуалізація опорних знань

1. евристична бесіда

  • Що таке літературна казка?
  • Яких письменників-казкарів ви знаєте? назвіть їхні твори.
  • Які ще, крім літературних, є казки? наведіть приклади.

2. Встановлення спільного та відмінного в літературних та народних казках (можна провести як «мозковий штурм»)

3. літературна гра «Хто найшвидше й найповніше напише список казок Ш. Перро, які увійшли до його збірки "Казки матінки моєї Гуски"»

1          «Попелюшка»

2          «червона Шапочка»

3          «Кіт у чоботях»

4          «Спляча красуня»

5          «Хлопчик-мізинчик» («Хлопчик, мов мізинчик»)

6          «Синя борода»

7          «Фея»

8          «Віслюча шкура»

9          «ріке з чубчиком»

10        «Химерні бажання»

11        «Грізельда»

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. слово вчителя з елементами бесіди

- Шарль Перро писав: «Казки зовсім не дрібниця. Головне в них - мораль. їхня мета - показати, які переваги мають чесність, терпіння, слухняність і які біди переслідують тих, хто зневажає ці якості». (їх тлумачення: «Усі оповіді перейняті намаганням показати ті блага, які здобувають лише чесні, терплячі, розумні, працьовиті, слухняні, і ту шкоду, якої завдає людині відсутність цих якостей».)

Історія казки «Попелюшка», написаної більш ніж 300 років тому, надзвичайно цікава. наприклад, брати Грімм ще в дитинстві почули її від своєї французької гувернантки (няні) і вирішили, що ця казка - народна. Так вона потрапила до їхньої збірки фольклорних казок. на основі сюжету «Попелюшки» пізніше з'явилося багато інших художніх творів. Ось основні з них:

  • Казка Ш. Перро (Франція)
  • Казка братів Грімм (Німеччина)
  • Опера Дж. россіні (Італія)
  • Балет С. Прокоф'єва (СРСР)
  • Художній фільм «Попелюшка» за п'єсою Є. Шварца (СРСР)
  • 1950 з оновленням версій кожні 7-8 років          
  • мультфільм-казка «Попелюшка» Уолта Діснея (США)
  • Художній фільм «Три горішки для Попелюшки» (Чехословаччина та ГДР)

За мотивами цієї казки знято в різних країнах багато художніх фільмів, тому історію Попелюшки можна з повним правом назвати одним із найпопулярніших «мандрівних сюжетів». y  Пригадайте історію, як соболевий черевичок перетворився на

кришталевий. y  а тепер звернімося до імені героїні - Попелюшка. Як ви його

розумієте? y  Зазирнемо до Словника української мови, наприклад, Бориса Грінченка.

  • Попіл - продукт згоряння дерева, вугілля та інших горючих
  • матеріалів (рос. зола).
  • Попільня, попелище - місце, куди викидають попіл або куди
  • він зсипається.
  • Попелюх - казковий герой, який у молодості сидів на попелі, а потім здійснив кілька подвигів і став царем.

2.         Виразне читання казки Ш. Перро підготовленими учнями, всіма учнями «ланцюжком» або вчителем

4. словникова робота

  • Удівець - чоловік, у якого померла жінка;
  • удова - жінка, у якої помер чоловік;
  • чванлива - яка зневажає, презирливо ставиться до інших, удає із себе особу, поважнішу за інших;
  • мачуха - нерідна мати;
  • вдача - характер;
  • пасербиця - нерідна дочка;
  • солом'яник - матрац, набитий соломою;
  • покої - кімнати;
  • корився - підкорявся;
  • лихий - злий;
  • камін - відкрита піч для обігрівання приміщення;
  • лахміття - подертий, зношений одяг;
  • пишні шати - гарне, дороге вбрання, одяг;
  • гожий - красивий;
  • сукня - плаття;
  • оксамит - м'яка дорога тканина з гладеньким лискучим ворсом;
  • оздоби - прикраси;
  • гаптовану - вишиту;
  • карета - критий візок, у котрий запрягали коней;
  • ґанок - вхідні східці (рос. крыльцо);
  • не маючи гадки - не знаючи й не підозрюючи;
  • кучер - той, хто керує каретою, поганяє коней;
  • щур - гризун (рос. крыса);
  • строкаті лівреї - різнобарвний одяг у слуг;
  • крам - тканина, товар;
  • буденна - щоденна;
  • овва - вигук здивування, інколи обурення;
  • фанфари - труби, музичний інструмент;
  • глузувати - сміятися, насміхатися;
  • уклякли - застигли нерухомо.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

літературна гра «Хто найуважніший?»

(Письмово, за правильну відповідь - 1 бал)

1.         Як ще звали Попелюшку? (Чорногузка)

2.         Як звали одну із сестер Попелюшки? (Жавотт)

3.         Скільки разів Попелюшка їздила на бал? (Двічі)

4.         За кого вважали Попелюшку на балу? (За принцесу)

5.         чим Попелюшка пригощала своїх сестер на балу? (Апельсинами та лимонами)

6.         Яка із сестер Попелюшки трохи краще до неї ставилася? (Менша)

7.         Де спала Попелюшка? (На горищі)

8.         чому Попелюшка не скаржилася батькові? (Той підтримував свою злу дружину)

9.         Що сестри замовили для балу? (Наймодніші капелюшки)

10.       Хто зачісував сестер Попелюшки, коли вони збиралися на бал? (Попелюшка)

11.       чому сестри перед святом два дні не їли? (Щоб схуднути)

12.       Як поставилася Попелюшка до сестер, які її кривдили, коли стала принцесою? (Пробачила їм негідну поведінку) (Робота в парах - взаємоперевірка під керівництвом учителя.)

VI.       Домашнє завдання

навчитися виразно читати й переказувати казку Ш. Перро, виділяти основні епізоди; зробити ілюстрації.

VII.      Підсумки уроку

інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте речення. У казковій історії Попелюшки найбільше мене зворушило те...

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать