x x
menu

Романтичні й реалістичні риси неоднозначного образу «філософа і скнари» Гобсека

Мета: допомогти учням усвідомити значення й художні особливості образу Гобсека; розвивати навички аналізу художніх образів, уміння зіставляти літературу й життя, висловлювати та обґрунтовувати свої думки; сприяти формуванню справжніх цінностей, філософського ставлення до життєвих проблем. оснащення: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього. тип уроку: формування вмінь і навичок.

Хід уроку

I.          Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Образ скнари — це мандрівний образ у світовій літературі: Шейлок у Шекспіра, скнара у мольєра, скупий лицар у Пушкіна та ін. Образ скупердяя переходить від епохи до епохи, з однієї країни до іншої, маючи певні спільні «родові» риси. а який же лихвар у Бальзака? Про це йтиметься сьогодні на уроці.

II.        Оголошення теми та мети уроку

III.       Актуалізація опорних знань

літературний диктант (кожна правильна відповідь — 1 бал)

1.         чому Дервіль став близьким другом віконтеси де Гранльє? (Допоміг їй повернути маєтки)

2.         Завдяки чому Дервіль потоваришував із Гобсеком? (Сусідству й розсудливій поведінці)

3.         До кого Гобсек вирішив з’явитися «як месник, як муки сумління»? (До графині)

4.         яку суму податків сплачує мільйонер Гобсек і пишається цим? (Сім франків)

5.         чому Гобсек любив бруднити килими в багатих будинках? (Щоб дати відчути пазурі Неминучості)

6.         Що Дервіль позичав у Гобсека і для чого? (Гроші на купівлю адвокатської контори)

7.         Хто є дружиною Дервіля? (Фанні Мальво)

8.         яку справу доручив граф де ресто Гобсекові та Дервілю? (Передати його майно синові)

9. Що вразило Дервіля в помешканні Гобсека? (Багатства, що гнили)

10.       Кому заповів багатства Гобсек? (Дочці своєї небоги)

11.       Про що думав в останні години Гобсек, що радив Дервілеві? (Як і де вигідніше продати товари, що були в його домі)

12.       чому віконтеса де Гральє віддавала перевагу під час обрання нареченого для Камілли? (Честі, багатству та родовитості)

IV. Формування вмінь і навичок

1.         слово вчителя

— Ім’я головного героя повісті Бальзака — Гобсек — не є випадковим. Воно означає те, що є сутністю героя — «глитай», «су-хоглот», і розуміти це можна так: Гобсек поглинав, збирав золото, а золото поглинало його.

2.         Пошуково-дослідницька робота в групах.

спостереження над текстом та образом героя

/ група. Знаходить у тексті портрет Гобсека і відповідає на питання:

♦          яким постає перед читачем цей герой?

♦          які кольори та відтінки використовує автор у змалюванні зовнішності героя? чому?

♦          З чим порівнюється зовнішність Гобсека? чому?

♦          які деталі портрета героя є визначальними?

♦          як такий опис характеризує героя, показує ставлення до нього автора?

(Очікувані відповіді: «Обличчя — “місячний лик”; жовтава блідість скидалася на колір срібла, “з якого облупилася позолота”; риси здавалися відлитими в бронзі; глибокі зморшки “мережать” його обличчя; “густі чорні брови”»; «Волосся — гладеньке, акуратно причесане, “із сивиною попелясто-сірого кольору”»; «Очі — “жовті, як у куниці”, “майже без вій”, “боялися світла”; “дашок старого кашкета надійно захищав очі від світла”»; «Ніс — “гострий”, “подовбаний на кінчику віспою, скидався на сведлик”»; «Губи — “тонкі, як у алхіміків або старих карликів, зображених на картинах Рембрандта і Метсю”»; «Голос — “тихий, лагідний”, Гобсек “ніколи не сердиться”; говорить про гроші “тоненьким голоском, схожим на звук флейти, в яку забули вставити мундштук”»; «Вік — невизначений, чи “завчасно постарів, чи задумав до похилого віку зберегти молодість”».

Висновки. Такі портретні деталі нагадують нам хижого звіра — хитрого, обережного, який боїться яскравого світла.

Довгий ніс винюхує здобич, жертву. Лагідність голосу удавана, це лицемірство, яке покликане приспати пильність. Кольорова гама — золотисто-сріблясто-бронзова викликає в уяві образ «золотого тільця», ідола, «золотого мішка», якому поклоняється герой.)

II         група. Знаходить опис помешкання Гобсека, відповідає на

питання:

♦          на яких деталях помешкання зосереджується увага читача? чому?

♦          чи можна за описом житла визначити рівень статків героя, його характер, ставлення до нього автора?

♦          Про що свідчить опис квартири Гобсека після того, як його не стало?

(Очікувані відповіді: «Жив Гобсек у “похмурому, вологому будинку без подвір’я, усі вікна якого виходять на вулицю”; довгий коридор, кімнати схожі на монастирські келії, освітлені малесенькими віконцями. “Дім та його мешканець пасували один до одного — як ото скеля та приліплена до неї устриця”. Зелене сукно на письмовому столі, килимок біля ліжка були якісь однакові — охайні й потерті. Закіптюжена лампа на облупленій підставці, залізна пічка, яка стоїть у такому ж закіптюженому кутку каміна; “взимку головешки у його каміні завжди тільки жевріли, поховані під купкою попелу”»; «Старий скнара обмежує себе в усьому, його жадібність та аскетизм доведені до абсурду. Він ретельно приховує розміри свого багатства, таємно тішачи себе спогляданням статків. Навіть його старій воротарці ввижається, що її господар “пожирає” багатство: “Здається мені, він все це глитає, та тільки не на користь собі…”»)

III        група. Знаходить згадки у тексті про родинні взаємини і від

повідає на питання:

♦          Що ми знаємо про родину Гобсека?

♦          чи має він родичів, як він до них ставиться?

♦          як це його характеризує?

♦          Кому заповідав своє багатство Гобсек? чому?

(Очікувані відповіді: «У десятирічному віці Гобсек був відправлений матір’ю в плавання, прилучився до важкого й небезпечного заробітку. Після того він, вочевидь, уже й не повернувся в родину. Свою сім’ю він не завів. Двоюрідна онука (онука сестри) мала сумнівне заняття, але він не підтримував із нею зв’язків; тільки перед смертю попросив Дервіля знайти її».)

IV        група. Знаходить у тексті рядки, які висвітлюють характер

Гобсека, і відповідає на питання:

♦          як лихвар ставиться до своїх клієнтів?

♦          У чому Гобсек знаходив задоволення?

♦          як Гобсек ставився до переважної більшості аристократів? чому?

♦          чому Гобсек інакше поставився до Дервіля та Фанні мальво? Про що це свідчить?

Що свідчить про те, що в головному героєві «співіснують двоє людей: скнара і філософ, створіння нице і створіння шляхетне»? (Очікувані відповіді: «Гобсек стає лихварем, якого з жахом зга дують клієнти, адже звернутися до нього — це значить збанкрутувати. Представників знаті Гобсек називає безумцями, хворими, дурнями, простаками. Під його контролем знаходиться “золота молодь, актори й художники, світські люди, гравці — найвідоміша частина паризького товариства”»; «Він із великим задоволенням уявляє, як ця знать тремтітиме перед ним, прохаючи про позику чи відстрочення платежа: “Ось як почне графиня фокусничати, яку буде виставу влаштовувати через тисячу франків! Привітно посміхнеться, заговорить таємничим, ніжним голоском, зовсім як із тим молодчиком, на чиє ім’я виданий вексель, мабуть, буде на віть благати мене! А я… А я невблаганний! Я з’явлюся як помста, як докір совісті…”»; «Гобсек із задоволенням залишає брудні сліди на килимах у багатих будинках: “Я люблю бруднити черевиками килими в багатих людей,— говорить він Дервілю,— не через дріб не самолюбство, а щоб дати відчути кігтисту лапу Невідворот ності”»; «Гобсек дає значну позику Дервілю, поклавшись на його чесність, бо в того нічого для застави немає. Коли Дервіль спитав його, чому він це робить, лихвар відповів: “Тому що ви одні довірили ся мені без усяких хитрощів”»; «Гобсек упевнений, що кожна люди на повинна, як і він сам, пройти “жорстке загартування”, і тому притамовує у собі благородні пориви. “Нещастя — найкращий учитель,— говорить він.— У нещасті він багато чого навчиться, знатиме ціну грошам, ціну людям — і чоловікам, і жінкам”. На віть до Дервіля, якому симпатизує, Гобсек не стає поблажливим і бере великі відсотки, пояснюючи це так: “Сину мій, я позбавив тебе від вдячності, я дав тобі право вважати, що ти мені нічим не зобов’язаний. І тому ми з тобою найкращі у світі друзі”».) V          група. Досліджує життєву філософію Гобсека і коментує такі

висловлення:

♦          «Що таке життя? машина, яку приводять у рух гроші»;

♦          «Влада і втіха — хіба не основи нашого нового суспільного ладу?»;

♦          «я досить багатий, щоб купувати людську совість»;

♦          «У золоті зосереджені всі сили людства»;

♦          «найтривкіше марнославство — це наше “я”»;

♦          «Щастя або в сильних емоціях, які підточують наше життя, або в розмірених заняттях»;

♦          «Краще самому утискувати, ніж дозволяти, щоб тебе інші утискували»;

♦          «я володію світом… а світ не має наді мною ані найменшої влади»;

♦          «я читаю в серцях, від мене ніщо не сховається». (Очікувані відповіді: «Гобсек вважає, що володіє світом. Але

й він не може купити справжніх друзів, родину, не може відвернути свою останню годину»; «Лихвар боїться втратити свої багатства, тому обмежує себе, прикидається бідним. Він сам став рабом золота, своєї скнарості. Багатство не приносить йому справжнього щастя, спокою, він глибоко самотній»; «Ще Ісус Христос у проповіді говорив своїм учням: “Не збирайте собі скарбів на землі, де міль та іржа знищують і злодії підкопують та крадуть. Але збирайте собі скарби на небі, де ні міль, ні іржа не знищують і де злодії не підкопують і не крадуть. Бо де скарб ваш, там буде й серце ваше”» (Мф. 6 : 19-21).)

3.         Презентація пошуково-дослідницької роботи у групах

4.         Узагальнення образу Гобсека (за допомогою інтерактивної вправи «Коло ідей»)

5. Висновки за допомогою інтерактивної вправи «Коло ідей»

(Очікувані відповіді: образ суперечливий; переважають негативні риси, особливо наприкінці життя; не обділений почуттям справедливості, негативно ставиться до марнотратства, вад аристократії; смішний у своїй жадібності; романтично-загадковий.)

Учитель. Заповніть таблицю « реалістичні та романтичні риси в образі Гобсека».

Скнарість; уміння здійснювати фінансові операції; збагачуватися на всьому;

лінія поведінки з боржниками: демонстрація своєї влади, вищості; поведінка у побуті — економія на вигодах, їжі; прагнення мати репутацію не дуже заможної людиниЗагадкове минуле, пригоди, зміна багатьох професій та занять — корсара, работоргівця, золотошукача, матроса та ін.; невідоме походження багатства; контрастність характеру: поєднання ницості й благородства; прагнення покарати марнотратників та аморальних багатіїв

V.        Закріплення знань, умінь і навичок

міні-диспут «справжні та уявні цінності в житті героїв Бальзака і в нашому житті»

VI.       Домашнє завдання

Скласти усний (або письмовий) твір на тему диспуту «Справжні та уявні цінності в житті героїв Бальзака і в нашому житті».

VII.      Підсумок уроку

інтерактивна вправа «мікрофон»

Закінчіть речення:

•          найбільше мені сподобалося (запам’яталося)…

•          я хотів (-ла) би з’ясувати…

•          Гобсек — це…

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать