x x
menu

Протиставлення образів Пасербиці, мачухи та Дочки як втілення конфлікту добра і зла

Мета: допомогти учням з'ясувати, як художньо втілюється головний конфлікт п'єси - протистояння добра і зла; розвивати образне та логічне мислення, навички читання за ролями, переказу твору та його оцінювання; виховувати почуття людської гідності, толерантності, гуманізму.

обладнання: портрет письменника, різні видання п'єси-казки, ілюстрації до неї. теорія літератури: драматичний твір, образи-персонажі (герої), антитеза.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

- Для людей завжди були важливими їхні стосунки з природою. адже від природи залежав не лише добробут, а й саме їхнє життя. У творі С. Маршака природа оживає і втілюється в конкретних образах братів-місяців. місяць Січень відзначає працьовитість Пасербиці. Вона то з важкими відрами води, то хмиз несе, у благенькому одязі, але завжди весела, привітна, співуча. липень розповідає, як вона дбайливо клопочеться з раннього ранку на грядках, як береже ліс - ніколи «гілки дурно не зломить», нестиглої ягоди не зірве. Хвалять героїню й інші брати-місяці, щиро співчувають їй. Саме собою постає питання: чому ж люди часто не розуміють одне одного, не співчувають, чинять зло та несправедливість? Ось на це запитання ми й пошукаємо відповідь на сьогоднішньому уроці.

II.        Оголошення теми й мети уроку

III.       Актуалізація опорних знань

інтерактивна гра «так» і «ні»

(Проводиться письмово; кожна правильна відповідь - 1 бал.) Підтвердьте або спростуйте висловлювання.

  • на кожному кроці в лісі Принцеса зустрічала звірят, які радісно її вітали. (Ні)
  • Гофмейстерина Принцеси говорила, що вона в захваті від їхньої новорічної прогулянки. (Ні)
  • начальник варти дав слово Принцесі, що він ніколи й нікуди більше не вирушить без вудки. (Так)
  • Під снігом солдати знайшли суниці, чорниці, малину та ожину. (Ні)
  • Пасербиця з радістю прийняла подарунки Принцеси - кошик золота, дванадцять суконь, атласні черевички на срібних закаблуках. (Ні)
  • Принцеса сказала, що кине в ополонку каблучку й дівчину разом із нею, якщо та не скаже, де проліски. (Так)
  • Брати-місяці прилетіли на допомогу Пасербиці і Принцеса та її почет побачили всі пори року разом. (Так)
  • Канцлер, посли та прокурор мужньо захищали Принцесу від негоди. (Ні)
  • Принцеса на нарікання оточуючих, які залишилися в глухому холодному лісі, сказала: «а ви чого всякого дурного наказу слухаєте?» (Так)
  • Дід перетворив Бабу та Дочку на коней й запряг в сани. (Ні)
  • Солдат віддав свій плащ Пасербиці. (Так)
  • Баба похвалила Дочку за те, що та хоч якийсь подарунок випросила для них у Діда. (Ні)

IV.       Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Прогнозування

- Як ви думаєте, яким саме буде кінець казки? (Відповідають лише ті, хто не прочитав казку до кінця.)

2.         Виразне читання за особами 4 дії, 2 картини

3.         словникова робота за запитаннями учнів

4.         обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

  • чи справдилися ваші прогнози щодо кінця п'єси-казки? на чому ви будували свої припущення?
  • чи сподобалася вам казка? чому? чим саме?
  • У кого з героїв змінився характер на краще і чому?

V.        Закріплення знань, умінь та навичок

Знайдіть «третього зайвого».

  • Принцеса, Король, Гофмейстерина.
  • Учитель Принцеси - професор арифметики, правопису й співів.
  • Січень пообіцяв зняти з Баби й Дочки собачі шкури через три роки, через вісім або дев'ять років залежно від того, як вони себе поводитимуть.

VI.       Домашнє завдання

навчитися виразно читати, переказувати всю п'єсу; характеризувати героїв, давати оцінку явищам та подіям, виділяти художні особливості; готуватися до презентації проектної діяльності.

VII.      Підсумок уроку інтерактивна вправа «мікрофон» Продовжте речення. Я задоволений (задоволена), що...

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать