x x
menu

Позакласне читання. В. Нестайко «Незнайомець з тринадцятої квартири»

Мета : поширити читацький кругозір учнів; познайомити їх з наступним твором та пригодами вже відомих героїв; з’ясувати ідейно-тематичне спрямування та значення повісті; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, бажання пізнати нове, цікаве, корисне; вміння грамотно, послідовно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; формувати естетичні смаки; виховувати любов до рідної літератури, мови, краси природи, повагу до творчості В. Нестайка; прищеплювати пунктуальність, відповідальність за доручену справу. Тип уроку : комбінований.

Обладнання : портрет В. Нестайка, малюнки учнів до твору, бібліотечка творів письменника, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки). Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань • Що вам вже відомо про В.

Нестайка як дитячого письменника? • Які твори містить трилогія письменника «Тореадори з Васюківки»? Чим вони пов’язані між собою?

• Чому, на ваш погляд, В. Нестайко обрав у своїй творчості пригодницький жанр? • Чи траплялися з вами такі різноманітні пригоди, як у героїв письменника?

• Як ви ставитеся до головних героїв трилогії В. Нестайка — Яви та Павла?

• Через що хлопці повсякчас потрапляють у різні цікаві ситуації? Як вони їх сприймають? • Чим повчальні твори В. Нестайка? Відповідаючи, посилайтеся на фактичний матеріал змісту творів.

III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності IV. Основний зміст уроку Найкраща в житті після мудрості — дружба.

Ф. Ларошфуко Надійний і вірний друг — великий здобуток.

Ксенофонт 1. Огляд малюнків учнів до твору В. Нестайка «незнайомець з тринадцятої квартири» з відповідним коментарем 2. Робота над пригодницьким твором В. Нестайка 2.1.

Тема: зображення перебування Павла і Яви в Києві та різноманітних пригод, до яких вони потрапляли, особливо під час повернення годинника незнайомому актору. 2.2. Ідея: возвеличення дружби, порядності, чемності, сили волі, вміння виявляти мужність і долати будь-які перешкоди, бути чесним перед самим собою. 2.3.

Основна думка: людину прикрашає не одяг, а вчинки, манера поведінки, ставлення до оточуючих, вміння прощати зло і відповідати на нього добром. 2.4. Композиція. Експозиція: приїзд хлопців у Київ до дядька і тітки Павла погостювати.

Зав’язка: годинник незнайомця потрапив до рук Павла. Розвиток дії: хлопці шукають незнайомця, щоб повернути йому годинник, і в цей час з Павлом і Явою трапляються різноманітні пригоди. Кульмінація: повернення годинника невідомому актору. Розв’язка: рішення хлопців написати твір про власні пригоди. 2.5. Сюжет. Хлопці приїздять до Києва погостювати у родичів Павла.

Під час перебування в столиці з Павлом і Явою трапляються різноманітні пригоди, які пов’язані з поверненням годинника незнайомому актору, що жив у 13 квартирі. Незнайомець перед купанням дав Павлу годинник, щоб той положив його на брюки, але хлопець не встиг це зробити через нещасний випадок, який відбувся на пляжі. Так годинник незнайомця залишився у Павла. Хлопець відчуває свою провину і вважає себе грабіжником. Починаються тривалі пошуки незнайомця, щоб повернути йому годинник.

Наприкінці твору відбувається цікаве знайомство з власником годинника. Хлопці вирішують написати твір про свої пригоди. 2.6.

Опрацювання ідейного змісту твору відповідно до розділів за питаннями. Примітка. І розділ «“е», — сказали ми з Явою» вже проаналізований під час вивчення творчості В. Нестайка та його трилогії. ІІ розділ «Випадок у метро «Космонавт», конфлікт з київською міліцією» • Чим пояснити радісний, піднесений настрій Яви і Павла, коли вони приїхали до Києва? • Які почуття виникли у хлопців під час їх перебування на Хрещатику? • Про що свідчить сутичка міліціонера з інтуристом?

Як хлопці поставилися до інтуриста — порушника правил дорожнього руху? • Чим мотивує Ява престижність професії міліціонера? • Про які професії мріяв Ява і чому?

• Опишіть, чим хлопців вразив Київ. • Що трапилося з хлопцями в метро? Чим вони були налякані? • У чому суть «закону парності», який переслідував Яву з Павлом? («...різні неприємності завжди ходять у парі — як одна станеться, чекай другої.

Недарма ж і в народі кажуть: «І так горе, і так двоє») • Чим Яву приваблювала Валька? Чому він повсякчас соромився згадувати про неї? • Для чого хлопці вирішили розшукати Валю?

Зміст ІІ розділу Хлопці приїхали погостювати у Київ, де живуть дядько і тітка Павла. Павло і Ява милувалися красою Хрещатика, спорудами столиці, були свідками порушення правил дорожнього руху інтуристом і реакцією міліціонера на це. У метро хлопці помилково подумали, що по ескалатору рухається старшина Поляничко і, намагаючись його наздогнати, зробили шкоду.

Павло зачепив ночовки, що були у дядька, вони покотилися вниз по ескалатору, в них потрапила «кінозірка», що рухалася нижче дядька. Через це зчинився страшний гуркіт. Тікаючи з місця події, хлопці опинилися знову на вулиці. Оговтавшись, Павло і Ява вирішили розшукати Вальку, Ігоря, Сашка, з якими вони подружилися раніше, щоб ті познайомили їх з Києвом. ІІІ розділ.

«Ява поспішає на побачення. Вухо» • Яка неприємна подія сталася, коли хлопці подзвонили до квартири Валі?

Чим це було зумовлено? • Яким чином хлопці вирішили розважитися? • На що хлопці витратили останні гроші? • Що побачили хлопці, коли сиділи у кабіні чортового колеса (каруселі)?

• Для чого хлопці вирішили відвідати пляж на узбережжі Дніпра? • Як на Яву вплинув перегляд фільму «Семеро сміливих»? • Що зумовило Яву і Павла відвідати павільйон «Морозиво»? • Ким мріяв стати Павло? Чим це було зумовлено?

Зміст ІІІ розділу Знайшовши квартиру Валі, Ява натиснув кнопку дзвінка, двері відчинилися і на порозі з’явилася величезна постать, яка схопила Яву за вухо. Почувши голос Валі, Ява вирвався від чоловіка і разом з Павлом утік униз по сходинках. Страждаючи, хлопці відвідали павільйон «Морозиво».

Під час катання на чортовому колесі Павло з Явою вирішили піти на пляж і пострибати з парашутної вишки. IV розділ «Пляж. Каруселі. Утопленик. Незнайомець з тринадцятої квартири» • Чим вразив хлопців пам’ятник, який побачили Павло і Ява під час подорожі до пляжу?

• Як хлопці поставилися до написів на пам’ятнику? • Чому Павло з Явою боялися плигати з вишки, але все ж таки готувалися до стрибка? • Що перешкодило героям твору здійснити стрибок з вишки? • Які враження отримали хлопці, перебуваючи на каруселі?

• Опишіть літній пляж очима Павла і Яви. Порівняйте цей опис із власним спостереженнями під час відпочинку біля будь-якого водоймища. • Як письменник змалював людей, які відпочивали на пляжі? • Яким чином годинник незнайомця потрапив до рук Павла?

• Що сталося на пляжі? • Чим пояснити те, що Павло не повернув годинника незнайомцю і вважав себе грабіжником? • Чому хлопці не звернулися до міліції, щоб знайти хазяїна годинника? • Через що страждав Павло?

• Як поставилися хлопці до милостині — трьох копійок, які вони отримали, сидячи біля мосту? • Чим був незадоволений дядько, коли хлопці ввечері повернулися до родичів?

• Чому Павло і Ява вирішили говорити тільки правду? Яке покарання повинен був отримати брехун?

Зміст IV розділу По дорозі до пляжу Павло з Явою побачили пам’ятник 1802 р., який був весь обписаний одноманітними формулами, наприклад: «Коля + Ляля = любов». Хлопці хотіли плигнути з вишки, але цього не відбулося, бо сам парашут хтось вкрав. Замість цього вони покаталися на каруселі. На пляжі було багато люду, через це хлопці ледве потрапили на берег річки. Незнайомець попросив Павла покласти годинник на одяг, що лежав на березі, бо дядько вже стояв у воді.

На крик: «Утопленика витягли» хлопці побігли на місце події. Годинник залишився на руці у Павла. Через деякий час хлопці почали шукати власника годинника, але не знайшли. Павло відчув себе грабіжником, звернутися в міліцію він боявся. Після пізнього повернення хлопців до родичів, дядько нагримав на них, погрожуючи відправити додому.

Павло і Ява пообіцяли один одному говорити тільки правду, хто збреше — отримає «за першу брехню три шалабани, за другу — шість, за третю — дванадцять і так далі». V Розділ «Шукаємо царя-незнайомця з тринадцятої квартири.

Зустріч у театрі. Велич і падіння Яви Реня» • Чим був сполоханий Ява із самого ранку? • Що цікавого розповів Павло Яві про свого дядька? • Що трапилося з тіткою Павла, коли дядько продемонстрував хлопцям постріл із спортивного пістолету? • Де Павло і Ява вирішили шукати хазяїна годинника? Що їм було відомо про незнайомця?

• Чим закінчилися пошуки хлопців незнайомця у театрі кінокомедії? • За що отримав Павло від Яви першого шалабана? • Де хлопці зустрілися з Валькою?

Страницы: 1 2 3 4
teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать