x x
menu

Поема Овідія «Метаморфози» та її міфологічна основа

Мета: З’ясувати функцію перетворення в поемі Овідія, простежити мотив перетворення в інших художніх творах; вдосконалювати навички аналізу тексту; розвивати уміння складати опорний конспект; виховувати уміння працювати в групі, з повагою ставитися до думки інших людей. Обладнання: Тексти уривків з поеми «Метаморфози», папір, фломастери для створення ОК. Как все меняепгся! Что било раньте птицей, Теперь лежиш написанной сгпраницей. М. Заболоцький ХІД УРОКУ І Актуалізація Опорних Знань складання ґрона на тему «овідій» Наприклад Немилість Цезаря «Сумні елегії» | «вершник» «Метаморфози» <----- С Овідій )--------- ► «золота молодь» Заслання на південь ^ г тільки віршами «Аг» аташіі» Перевірка домашнього завдання Доведіть, що вірш Овідія «Зима на чужині» є елегією. II . Мотивація Навчальної Діяльності Російському поетові Миколі Заболоцькому належать такі рядки: Как все меняется! Что было раньше птицей, Теперь лежит исписанной страницей; Мысль некогда была простим цветком; Позма шествовала медленным быком; А то, что было мною, то, быть может, Опять растет и мир растений множит.

Вот так, с трудом пытаясь развивать Как бы клубок какой-то сложной пряжи, Вдруг и увидишь то, что должно называть Бессмертным. О, суеверья наши! — Якими є ключові слова цієї поезії?

(Безсмертя, перетворення) Саме про перетворення й піде мова сьогодні на уроці. III . Вивчення Нового Матеріалу 1. Підготовка для сприйняття твору Перу Овідія належить поема «Метаморфози» («Перетворення»).

Що таке метаморфоза? Тема перетворення посідає значне місце в міфології всіх народів. Були такі міфи, звичайно, і у греків. Достатньо пригадати прекрасного юнака, що перетворився на квітку нарцис, або Дафну, яка, рятуючись від Аполлона, стала лавровим деревом.

Мотив перетворення дуже часто зустрічається в народних та літературних казках: гарбуз перетворюється на карету, а миші — на лакеїв («Попелюшка»), потворне чудовисько набуває вигляду чарівного принца («Червоненька квіточка»), недара та нахаба сприймається оточуючими як талановита та високоморальна людина («Крихітка Цахес»). Саме Овдій використав для написання своєї поеми міфологічні сюжети. У 15 книг увійшло близько 250 епізодів, написаних гекзаметром. Сюжети про перетворення розповідають про виникнення зірок, тварин, рослин, рік, джерел, скель, людей. Поєднавши багато метаморфоз разом, Овідій написав поему, що пояснює походження усього світу.

Що не міняє обличчя свого? До обнови охоча, Творить, чергуючи з формами форми, майстриня-природа.

Не пропадає, повірте, ніщо в неосяжному світі. Все тільки змінює вигляд. (Овідій «Метаморфози») Читання уривка вчителем ЧОТИРИ ПОКОЛІННЯ ЛЮДСЬКІ (І, В. 89–150) Перше поріддя було золоте: без бича і спонуки, З власної волі воно Правоту шанувало і Чесність. Кари і страху не знало. Погрозливе слово закону Ще не читалось на мідній таблиці, і люд не страшився Вирок почути судді, без суду й опіки безпечний.

Сосни з гірських верховин ще не сходили в діл на потоки, Щоби легким кораблем незнані одвідати землі. Жодні надмор’я чужі не манили щасливого люду. Мури, глибокі рови не були ще для міст поясами; Проста сурма і покручений ріг не співали до бою; Меч і шолом не служили нікому. Без зброї, без війська Мирні народи жили в непорушнім і любім дозвіллі. Щедра земля самохіть, ще не знаючи пут обов’язку, Ралом не ткнута залізним, не зранена ще бороною, Гойний приносила дар, поживу, легку і корисну. люди збирали тоді дику вишню й суниці по горах, Терен з занозистих віт, шовковиці ягоди стиглі Та жолуді, що зронило юпітера древо розлоге.

Вічна стояла весна, і подувом ніжним зефіри Пестили цвіт луговий, що пишався і ріс, самосійний. Втім, і незораний лан половів — нахилявся хлібами, І, не лежавши в пару, наливав своє стигле колосся. Ріки текли молоком, струменіли скрізь нектаром ріки, І темнолисті дуби золотими точились медами. З того ж часу, як, заславши Сатурна у Тартар темничний, Владу юпітер посів, то вже срібна пора та настала, Гірша від золота, але цінніша від темної міді.

Владар новий сколотив цілорічну Сатурнову Весну, Літо додавши до неї, непевную Осінь і Зиму, І на чотири доби річний кругобіг поділивши. Вперше тоді затремтіло повітря від суші та спеки, І від холодних вітрів крижані позвисали бурульки. Вперше тоді знадобились оселі; оселі знайшлися В сховах печер, у кущах верболозу, поплетених ликом. Вперше Церериним зерном засіяно ниву родючу І під ярмом заревла-застогнала покірна худоба. Третя доба — мідяна — за срібною хутко настала; Люд войовничий, суворої вдачі, до зброї охочий, Але ж іще не злочинний.

Остання порода — залізна. Тож як настала доба найгіршої тої породи, Зразу ж з’явилася Кривда, минулися Чесність і Правда; Хитрість, Брехня і Підступство посіли їх місце спустіле; Зрада прийшла і Насильство, жадоба на гроші і статки; Виплив на море плавець, хоч на вітрі це був безпорадний. Сосни, що досі по горах шпилястих росли безтурботно, Нині по хвилі незнаній помчали в світи кораблями. Землю, що спільна була, як повітря, як сонячне сяйво, Нині пройшов землемір, обніжки і межі поклавши. Стали від неї тепер вимагати не тільки ужинків, Але й скарбів, що від людського ока вона приховала. В надра, в глибини підземні ідуть; від стігійської хвилі Видобувають скарби, усякого лиха початок; Вийшло Залізо на світ і Золото, ще шкідливіше, Вийшла на люди Війна, що живиться ними й лютує, В хижих, кривавих руках брязкучу стискаючи зброю.

Люд животіє з грабунку, на зятя не звіриться тесть вже, Гість на господаря також — і братня любов потьмарилась; Жінка грозить чоловікові, той ворогує на жінку. Мачухи зводять дітей смертельно-блідим аконітом; Син нетерплячий про батькову смерть дізнається в ворожки. Никне Побожність і Віра, і діва небесна Астрея Землю, сплямовану кров’ю,— остання з богів — покидає. Робота у групах Завдання: Користуючись текстом уривка, складіть опорний конспект для описування золотого, срібного, мідяного і залізного віків. Наприклад: ССРІБНИЙ ВІК Весна літо осінь зима За складеними ОК потрібно переказати зміст свого уривка. Завдання можна ускладнити: групи обмінюються опорними конспектами і переказують уривок іншої групи. Підсумки • Чому Овідій класифікує чотири покоління людей, вживаючи назви різних металів?

• Наведіть приклади уособлення, що зустрічаються в даному уривку. (Правота, Чесність, Кривда, Правда, Хитрість, Брехня, Підступ-ство, Зрада, Насильство, Залізо, Золото, Війна, Побожність, Віра) Запишіть ці поняття у колонки зі знаком «+» та «–».

+ Правота Кривда Чесність Хитрість Правда Брехня Побожність Підступство Віра Зрада Насильство Залізо Золото Війна

Вочевидь, перемагає зло. які слова можна дописати у ліву колонку, щоб Перемогло добро? (Справедливість, Любов, Миролюбність, Доброта) Як ви гадаєте, чому у людей виникали такі уявлення про минуле Людства? Як на вашу думку, в яку добу живемо ми з вами? Чому?

Що може врятувати світ? Поясніть вашу думку.

IV . Узагальнення Та Систематизація Вивченого «мікрофон» • Що я знаю про метаморфози? • Навіщо потрібні були перетворення в міфах? • Чому «Чотири покоління людей» — це приклад метаморфози? V . Домашнє Завдання Прочитати уривки з «Метаморфоз» Овідія: «Потоп», «Філемон і Бавкіда». Художникам — зробити ілюстрації.

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать