x x
menu

Планета Маленького принца

Мета: працювати над виразним читанням за особами, розмірковувати над стосунками героїв казки, розкрити сутність алегоричних образів твору, поповнювати «Скарбничку золотих висловів», розгадувати загадки Маленького принца; виховувати бажання працювати над собою.

обладнання:   схеми; ілюстрації до казки.

Встав уранці, умився, привів себе до ладу -

й одразу ж упорядкуй свою планету.

Сент-Екзюпері

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1.         опитування

Дайте визначення:

  • притчі;
  • алегорії;
  • казки.

2.         Перевірка домашнього завдання

Усна відповідь на запитання: «Хто з героїв Екзюпері міг повторити його слова: "Звідки я родом? Я родом з дитинства, як з якої-не-будь країни"». (Повторити слова Екзюпері, звичайно, міг би льот-чик-оповідач. Він так і не став дорослим, вимушений жити у світі дорослих і пристосовуватися до нього. Сум за дитинством відчувається у багатьох його фразах. Промовити ці слова міг би й Маленький принц, який є втіленням дитячого, безпосереднього, чистого світосприйняття.)

II.        Мотивація навчальної діяльності

А може, планета Маленького принца і є «країною дитинства»? Словесне малювання. Якби у вас була власна планета, як би вона виглядала? Хто б на ній жив? Опишіть вашу планету.

III.       Робота з текстом

1. Читання V розділу

робота в групах.

 «Загадки Маленького принца»

  • Чому Маленькому принцові потрібно було виполювати паростки баобабів? (Щоб вони не виросли, не захопили всю планету і не розірвали її.)
  • Що означають баобаби і планета, якій вони загрожують? (Кожна група висловлює свою думку.)

(Баобаби - шкідливе, жахливе сім'я. Це зло, що оселяється в душі людини. Якщо не працювати над собою, не «виполювати» паростки зла у своїй душі, то воно розростеться, заполонить усю душу, серце людини і може розірвати його. (Пригадайте вислови «лопнути від злості», «сійте розумне, добре, вічне»).)

  • Як зрозуміти вислів «Встав уранці, умився, привів себе до ладу -

й одразу ж упорядкуй свою планету»? (У прямому значенні - людині

потрібно стежити як за чистотою, так і за порядком на своїй планеті.

Треба не смітити, вчасно прибирати, захищати її, стежити за еко

логічним станом рідної планети. В переносному значенні - не можна

забувати про чистоту духовну, треба берегти свою душу від парост

ків зла. Духовна чистота не менш важлива за фізичну.)

«Скарбничка золотих висловів»

Запишемо: «Встав уранці, умився, привів себе до ладу - й одразу ж упорядкуй свою планету».

2. Читання VII розділу за особами

  • Чому посварилися льотчик і Маленький принц? (Оповідач прагнув відремонтувати літака, а хлопчик хотів з'ясувати, навіщо троянді колючки.)
  • Як виглядала ця ситуація з точки зору дорослого? (Він хотів урятуватися, повернутися додому, а Маленький принц не міг йому допомогти, тільки заважав своїми питаннями.)
  • Чому Маленького принца так хвилювало, «навіщо троянді колючки»? (На його планеті жила троянда, і хлопчик не хотів, щоб баранець її з'їв. Він хотів зберегти і квітку, і баранця, але не знав як.)

Хто з героїв вивищується над особистими проблемами до глобальних,

а хто - ні? (Льотчик зараз думає тільки про порятунок свого життя, все інше для нього - неважливе, Маленький принц, стривожений власною проблемою, замислюється над «вічними» питаннями: «Мільйони років у квітів ростуть колючки. І мільйони років баранці все одно їдять квіти. Так невже ж це не серйозна справа - зрозуміти, навіщо вони з усіх сил намагаються відростити колючки, якщо від них немає ніякої користі? Невже це не важливо, що баранці і квіти воюють одне з одним?».)

3. Читання VIII, IX розділів за особами

розкажіть про характер Троянди. (Горда, вередлива, кокетлива, уразлива) Як складалися стосунки Маленького принца і Троянди? (Маленький принц піклувався про квітку, а вона весь час вередувала.) Чому Маленький принц вирішив залишити свою планету? (Він страждав через непорозуміння з квіткою. Під час прощання Троянда зізналася Маленькому принцеві, що кохає його, але він вже прийняв рішення і не змінив його.) З'ясуйте алегорію образу Троянди.

В образі Троянди ми бачимо жінку, прекрасну, кохану, але вередливу, горду, егоїстичну.

  • Яких висновків дійшов герой казки? («Нічого я тоді не розумів. Треба було судити не за словами, а за справами. Вона дарувала мені свій аромат, осявала моє життя, мов сонце»; «Я не повинен був тікати. За цими нелукавими хитрощами я повинен був відчути ніжність. Квіти такі непослідовні! Та я був ще дуже молодий, я ще не вмів любити».)
  • Як ви розумієте останні слова хлопчика: «Та я був ще дуже молодий, я ще не вмів любити»? Що означає любити? (Розуміти, підтримувати, прощати...)
  • Яку фразу можна записати до «Скарбнички золотих висловів»? («Треба було судити не за словами, а за справами».)

IV. Домашнє завдання

Підібрати підписи-цитати до малюнків з розділів VII-IX

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать