Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про твір письменника; допомогти учням усвідомити ідейно-художнє значення змальованих автором образів та картин; розвивати навички виділення головного, характеристики героїв та висловлення свого ставлення до них та моральних настанов, носіями яких вони є; виховувати любов до природи, гуманізм, естетичні почуття. обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору художників та учнівські. теорія літератури: повість-казка, характеристика образів, пейзаж, портрет.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності школярів
- найголовніший Закон Джунглів, як уже було з'ясовано нами під час читання розділів книги Дж. р. Кіплінга «Мауглі»,- «ми з тобою однієї крові». це свідчить про те, що всі в природі рівні, тому повинні допомагати одне одному, піклуватися, а не ворогувати. Більшість мешканців джунглів дотримувалися своїх законів, які б суворі вони не були. Тих, хто їх порушував, зневажали, засуджували й карали (а це зажерливий тигр Шер-Хан, підступний шакал Табакі, мавпи Бандер-логи, дикі собаки). Отже, у світі звірів панують справедливість, порядність, вірність. а як же чинять у світі людей? У ньому також існують закони. але їх часто порушують. Заради власного збагачення деякі люди скоюють злочини, вбивають. Головний герой Мауглі перебуває ніби посередині між світом звірів і світом людей. Саме Мауглі й буде присвячений наш урок.
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
1. Переказ епізоду з повісті «Мауглі», який найбільше запам'ятався (з обґрунтуванням вибору)
2. складання «анкети» головного героя повісті-казки «Мауглі»
IV. Формування й розвиток навчальних умінь та навичок
1. Колективне складання плану до характеристики Мауглі
Орієнтований план
1) несподівана поява людського дитинчати біля лігва вовків; його зовнішність та поведінка.
2) Життя в новій сім'ї.
3) Вчинки Мауглі (перемога над Шер-Ханом, порятунок мессуа, боротьба з рудими собаками та ін.).
4) моральні якості та риси характеру героя (розум, сміливість, чесність, великодушність, любов до природи, кмітливість, вірність Законам Джунглів); зовнішність юнака Мауглі.
5) Ставлення автора до свого героя.
6) моє ставлення до Мауглі (оцінка його як особистості).
2. Усна зв'язна розповідь-характеристика Мауглі учнями
3. інтерактивна вправа «мозковий штурм»
Визначити головну думку повісті-казки «Мауглі».
Орієнтовні відповіді
- людина повинна любити природу й жити з нею у злагоді.
- людина повинна вміти знаходити вихід із будь-якої скрутної ситуації і при цьому залишатися людиною.
- Природа розуміє силу людини, поважає її, тож треба з нею рахуватися, теж поважати.
- люди багато чого можуть навчитися у звірів.
- Сказка - ложь, да в ней намек - добрым молодцам урок.
4. Проблемні запитання
- Як ви розумієте вислів Каа: « нелегко міняти шкіру»? (Нелегко кардинально, різко змінювати своє життя, свої погляди та звички.)
- чому мессуа здалося, що Мауглі - не її син, а Бог лісів? (Мау-глі був сильний, дужий, красивий, дикий; йому підкорялися всі звірі; мати знала легенди про Джунглі і їх богів, вірила їм.)
- чому Мауглі повернувся до людей, адже із Джунглів його не виганяли? (Це був природний поклик крові; йому цікаво було, чи змінилася Людська Зграя з часу його останньої невдалої зустрічі з нею.)
- Про що свідчать інші назви звірів, понять, наприклад, Каа - Пласкоголовий, Тигр - Смугастий, вогонь - червона Квітка, битва з дикими собаками, дхолями - ніч рудих Собак, весна - Пора нових Пісень? (Про образне мислення героїв, уміння виділяти головні ознаки)
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1. слово вчителя
- Отже, ми завершуємо наше знайомство з казкою Дж. р. Кіплінга «Мауглі». Талановитий автор своєю творчою уявою зумів проникнути у найпотаємніші куточки незайманої природи, цікаво й майстерно відтворити її в яскравих образах диких звірів, прикра сити дотепною вигадкою та тонким гумором. Повість (великий, на відміну від оповідання, прозовий твір з багатьма героями та подіями) Дж. р. Кіплінга відрізняється від народних і літературних казок про тварин тим, що його герої-тварини не є носіями певних рис людського характеру, наприклад, сміливості, хитрості, боягузтва або благородства. Вони в письменника - мислячі істоти, які діють залежно від конкретних обставин.
Образ Мауглі був вигаданим, бо в дійсності такого хлопця не існувало. Кіплінг лише вірив, що так могло бути: дитина, вихована вовками, засвоїла під опікою мудрих вихователів Закони Джунглів, залишилася людиною, не втратила найкращих людських якостей.
- а от що було в Мауглі негативного, як ви думаєте? Відповідь обґрунтуйте.
Очікувані відповіді
- Мауглі дещо жорстокий (напустив на село Джунглі).
- іноді нерозважливий (взяв анкас, незважаючи на попередження про небезпеку).
- Буває самовпевнений, неслухняний.
VI. Домашнє завдання
Підготувати інсценівки (див. додаток), діалоги за книгою Кі-плінга «Мауглі»; повідомлення окремих учнів про розділи, епізоди повісті-казки, які не вивчалися, зокрема, «Як страх прийшов».
VII. Підсумок уроку
інтерактивна вправа «мікрофон»
Продовжте речення.
- Я вважаю цей урок...
- мені хочеться...
- Я переконався (переконалася)...
Інсценівка за казкою Манглі
(виходить на сцену й говорить сам до себе). Я лише погляну, подивлюся, чи змінилася за цей час людська Зграя.
За сценою гавкають собаки, Мауглі сідає, виє по-вовчому, собаки злякано змовкають. Виходить жінка в індійському одязі.
Мауглі. мессуа! О, мессуа!
Жінка. Хто кличе?
Мауглі. Хіба забула?
Жінка. Якщо це ти, то скажи, яким ім'ям я називала тебе? Скажи!
Мауглі. нату, оге нату!
Жінка. іди сюди, сину мій!
Мауглі підходить, вони, обнімаються, жінка падає юнакові в ноги.
Жінка. мій сину! але ти вже не син мій. Ти - Бог лісів. ай! Заходь до хати! чого ти хочеш - їсти чи пити? Тут усе твоє. ми зобов'язані тобі життям. Я розведу вогонь і зігрію тобі молоко. Скидай свій вінок жасминовий, бо він дуже пахне.
Мауглі сідає до столу, з цікавістю розглядає посуд.
Жінка. Сину, чи казав тобі хто-небудь, що ти найкрасивіший у світі?
Мауглі. Що?
Жінка (щасливо сміється). Отже, я перша сказала? Добре, бо ж мати рідко говорить синові такі приємні речі. Ти дуже гарний.
Ставить перед Мауглі вечерю - коржики, сушені фрукти. Хлопець їсть. раптом чути вовче виття. Жінка лякається.
Жінка. не треба... не приводь... своїх... своїх слуг із собою. Я... ми завжди жили мирно із Джунглями.
Мауглі (підводиться). це - мир. Пригадай ніч, коли вас хотіли вбити односельці за те, що ви прихистили мене, чаклуна, як вони думали. Коли ви тікали до Канхівари, десятки вовків ішли попереду і позаду вас, охороняючи від небезпеки. Отже, вам не слід боятися їх, вони - мої друзі й моя родина. Я йду! Бачу, що навіть навесні Плем'я Джунглів не забуває про мене.
Жінка. Повертайся! Син ти мій чи не син, приходь, бо я люблю тебе.
Мауглі виходить і через мить повертається в супроводі чотирьох вовків, ведмедя, пантери та пітона.
Мауглі. ми однієї з вами крові - ви і я! акело, Каа, Багіро, я не хочу розлучатися із Джунглями, це мій дім!
Образ головного героя Мауглі та засоби його художнього втілення
марта 10
Каа (пітон). Коли ми зустрілися в Холодних Печерах, дитинча, куди тебе затягли ці сірі мавпи Бандер-логи, я вже знав: людина, врешті-решт, повертається до людини, навіть коли Джунглі її не виганяють.
Мауглі. То Джунглі не виганяють мене?
Вовки (разом). Поки ми живі, ніхто не посміє!
Балу (ведмідь). Я навчив тебе Закону - і слово за мною. Хоча я не бачу тепер навіть скель перед собою, зате бачу далеко. маленьке Жабеня, іди своїм власним слідом, роби собі лігво із створіннями своєї крові, Зграї і племені. Та коли тобі буде потрібна лапа, зуб, око або слово, що хутко переноситься вночі, пам'ятай, Повелителю лісових гущавин,- Джунглі з'являться на твій поклик.
Багіра (пантера). Слова Балу - мої слова. Доброго полювання на новому сліду, Повелителю Джунглів! Пам'ятай: Багіра любить тебе!
Балу. Ти чув? От і все. рушай, але спершу підійди до мене. О, мудре маленьке Жабеня, йди-но до мене! (Обнімаються.)
Каа. нелегко міняти шкіру (обнімає Мауглі).
Співають або декламують.
Балу
ради вчителя старого, Що проклав тобі дорогу В Джунглі, як у рідний дім, йди тепер шляхом новим,-
Що собі створили люди, Хай твоїм віднині буде, їх Законам підкоряйся, але й нас ти не цурайся, ради вчителя старого, Вже безсилого й сліпого... а як вчинить кривду Зграя, Ти старе їй пригадаєш: «Знов Табакі об'явився? Ще один Шер-Хан завівся?» ніж у піхви поклади і своїм шляхом іди. (мед, коріння й пальми тихі, Бороніть його від лиха!) Хай з тобою скрізь і всюди ласка Джунглів наших буде!
Каа
Злого завжди страхи точать, Та ясні в пітона очі. Кобра злюща, кобра люта, і в словах її - отрута. мова ввічлива і щира Свідчить про незламну силу. Гілка трухла - не підпора: ляж на неї - буде горе. Перед тим як щось ковтати, чи пролізе, треба знати. Після їжі сон змагає? Ситий довго спочиває: Обирай зручну місцинку і безпечну для спочинку. Південь, Північ, Захід, Схід Прихистять тебе як слід. (Ями, скелі й води тихі, Бороніть його від лиха!) Хай з тобою скрізь і всюди ласка Джунглів наших буде!
Багіра
Я у клітці народилась, Вже дорослою звільнилась. Знаю я стежки людини - То твої стежки, дитино! не наслідуй анітрішки Вкрай ліниву дику кішку. і шакала сторонися,
З ним нізащо не водися: це - нероби і лакузи, їм аби напхати пузо: Вони завжди не від того, Щоб покривдити слабого. ...Згасли зорі на світанні. Закінчилось полювання. йди тихіш! Дивись під ноги! не кричи, як Бандер-логи! (Світлі ночі й ранки тихі, Бороніть його від лиха!) Хай з тобою скрізь і всюди ласка Джунглів наших буде!
Балу, Каа, Багіра (разом)
йтимеш ти шляхом новим, Вже не вовчим, а людським, Де Квітки червоні й дим; чи лежатимеш в хатині й о глухій нічній годині Пісню вчуєш у долині; а чи вийдеш лан орати на світанні, любий брате, й будеш друзів споминати,- Хай з тобою скрізь і всюди ласка Джунглів наших буде!
Если данное школьное сочинение на тему: Образ головного героя Мауглі та засоби його художнього втілення, вам пригодилось, то я буду премного благодарна если вы разместите ссылку в блоге или социальной сети.
Спасибо что посетили сайт SchoolTask.ru
Готовые школьные сочинения и пересказы по литературе. Всегда для Вас в бесплатном доступе. Мы будем благодарны за ссылку на наш сайт.