x x
menu

Алегоричність та аф Ористичність казки-Притчі «маленький Принц»

Мета : узагальнити та систематизувати знання змісту та Художніх особливостей казки-притчі «Маленький принц»; розкрити її провідний мотив, визначити алегоричність та афористичність твору, пояснити основні алегоричні образи й афоризми, які трапляються в тексті; розвивати навички аналізу художнього твору; творчу уяву учнів, письмове та усне мовлення; розвивати вміння аналізу, синтезу; виховувати справжні цінності людського життя; критичне ставлення до себе та оточуючих, прагнення змінити світ на краще. Тип уроку : урок узагальнення й систематизації знань. Форма уроку : укладання збірки (з ілюстраціями і власними творчими роботами). Обладнання : портрет письменника, ілюстрації до твору учнів, роздатковий матеріал. Я зовсім не хочу, щоб мою книжку читали задля розваги. Антуан де Сент-Екзюпері ХІД УРОКУ І

Організація Класу Іі. Мотивація Навчальної Діяльності Жодна людина не приходить у світ просто так. Вона має своє призначення — знайти себе у Всесвіті, зрозуміти сенс життя. Маленький принц разом із його творцем відкрив скарби мудрості, готовий ними поділитися зі всіма. Прочитавши притчу-казку Антуана де Сент-Екзюпері, ми стали мудрішими.

І я пропоную вам поділитися своєю мудрістю з оточуючими. Що ви очікуєте від уроку і самих себе? «Очікувані результати».

Діти записують на стікерах очікувані результати і прикріплюють їх у нижній частині плакату «Дерево мудрості». Ііі. Повідомлення Теми , Мети , Епіграфа Уроку На уроці у нас незвичайне завдання — ми спробуємо укласти збірку «Шукайте серцем!», в яку вмістимо наше розуміння твору Антуана де Сент-Екзюпері, власне бачення героя, уроки, які отримали, відчуття, якими хочеться поділитися із цілим світом.

І V. Систематизація Й Узагальнення Знань І частина — «Книга вчить, як на світі жить» 1. Складання діаграми Вена • Як визначається жанр твору Екзюпері? (Філософська казка-притча) • Що єднає і різнить притчу і байку? 2. «Мозковий штурм» Казкові мотиви у притчі Екзюпері. Ми говорили, чому цей твір називається притчею, але не пояснили, чому це казка.

Що казкового є у творі? • Герой; • казкові переміщення; • розмовляють троянда, лис, змія; • йдеться про добро і зло; • розкриваються категорії, проблеми, що хвилюють і дорослих, і дітей; • щасливий кінець. 3. Евристична бесіда • Які проблеми порушує автор у творі? (Моральні, філософські) • Чому автор звертається до жанру «філософська алегорична казка-притча»? У чому її особливості?

(Філософська казка-притча — різновид жанру казки, для якого характерне узагальнення в притчових формах проблем буття людини й суспільства. Філософській казці-притчі властиві: • незначна кількість подій та персонажів; • відсутність розлогого сюжетного руху; • символічність образів та ситуацій; • повчальний характер; • велике значення підтексту.) ІІ частина — «Умій сказати, умій і змовчати» 4. «Ланцюжок думок» (розгадування кросворду та пояснення символів — додаток 1) Відгадавши слово, поясніть зміст цих алегоричних образів.

1. Кого першого зустрічає Маленький принц на Землі? (Змія) 2. З чим боровся хлопчик на своїй планеті? (Баобаб) 3. Хто відкрив Маленькому принцу істину: «Найголовнішого очима не побачиш»? (Лис) 4.

Хто був захований у ящик? (Баранець) 5.

Кого залишив Маленький принц на своїй планеті? (Троянда) 6. Хто жив на астероїді 326? (Честолюбець) 7. Хто запропонував Маленькому принцу стати міністром юстиції? (Король) 8.

Якому з мешканців астероїдів було соромно? (Пияк) 9.

Хто розводив поїзди? (Стрілочник) 10. Де потерпів аварію льотчик? (Пустеля) 11. Хто стверджував, що «книги з географії — найцінніші книги»? (Географ) 12.

Який мешканець одного з астероїдів відзначався великою відповідальністю? (Ліхтарник) 13. На прохання Маленького принца льотчик малював… (Малюнки) 14. Де набрав льотчик води? (Криниця) Змія — чарівна сила, спокуса, мудрість. Баобаб — руйнації, зла, жорстокості.

Лис — життєва мудрість. Баранець — дитяча фантазія. Троянда — друг, любов. Честолюбець — пихатість.

Король — безглуздість. Пияк — вади, пороки. Стрілочник — вища сила, що керує долею людини. Пустеля — самотність. Географ — обмеженість. Ліхтарник — обов’язковість.

Малюнки — світ дитинства, уява. 6. Бесіда • Які ще символи ми не назвали? Що вони означають? • Чому в казці багато алегоричних образів? (Стікери із надписами символів та їх значення прикріплюються на малюнки й вивішуються на дошці.) III частина — «Мудрість казки-притчі» 7. Повідомлення учня-літературознавця Афоризм — короткий влучний оригінальний вислів, узагальнена глибока думка, виражена в лаконічній формі.

8. Робота в парах Завдання: А) Дайте тлумачення афоризму. Б) Доберіть прислів’я та приказки. В) Оберіть ілюстрацію-символ. • «Є таке правило. Прибрався сам уранці — ретельно прибери і свою планету».

• «Коли стає дуже сумно, приємно подивитись, як заходить сонце...». • «Квіти слабенькі, думають, що з колючками вони страшні...». • «Сам себе я хоч де можу судити». • «Ці дорослі — таки дуже дивні люди». • «А зіркам від тебе немає ніякої користі...». • «З людьми теж одиноко».

• «Я розв’язую всі загадки». • «... Я з ним потоваришував, і тепер він став єдиним у цілому світі». • «... Добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш». • «Люди завжди невдоволені там, де вони живуть».

• «Тільки діти знають, чого шукають». • «Добре, коли є друг, навіть якщо треба вмерти».

• «Вода буває потрібна і серцю». • «Пустеля гарна тим, що в ній десь криються джерела...». • «Треба шукати серцем». 9. Презентація результатів роботи в парах IV частина — «Не одежа красить людину, а добрі діла» 10. Читання творчих робіт учнів, написаних удома • Після довгої подорожі Всесвітом. • Повернення Маленького принца додому. • Лист одному з героїв. • Лист Антуану де Сент-Екзюпері.

11. Аналіз творів • Чи сподобались вам твори учнів? • Чи погоджуєтесь із думкою однокласників?

V

Підсумок Уроку , Оцінювання 1. «Одне речення» «Маленький принц» — казка про… 2. «Очікувані результати» Чи виправдалися ваші очікування, розмістіть свій стікер на від повідному рівні «Дерева мудрості». VI

Домашнє Завдання Повторити вивчений матеріал за темою «Антуан де Сент-Екзюпері “Маленький принц”», підготуватись до тематичного оцінювання. Додаток 1 Кросворд

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

1. Кого першого зустрічає Маленький принц на Землі? 2. З чим боровся хлопчик на своїй планеті?

3. Хто відкрив Маленькому принцу істину: «Найголовнішого очима не побачиш»? 4. Хто був захований у ящик? 5. Кого залишив Маленький принц на своїй планеті?

6. Хто жив на астероїді 326? 7. Хто запропонував Маленькому принцу стати міністром юстиції?

8. Якому з мешканців астероїдів було соромно? 9. Хто розводив поїзди? 10. Де потерпів аварію льотчик? 11. Хто стверджував, що «книги з географії — найцінніші книги»? 12. Який мешканець одного з астероїдів відзначався великою відповідальністю? 13. На прохання Маленького принца льотчик малював…

14. Де набрав льотчик води? Додаток 2 Завдання «Є таке правило. Прибрався сам уранці — ретельно прибери і свою планету». 1. Дайте тлумачення афоризму.

2. Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ. «Коли стає дуже сумно, приємно подивитись, як заходить сонце…» 1. Дайте тлумачення афоризму. 2. Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ. «Квіти слабенькі, думають, Що з колючками вони страшні…» 1. Дайте тлумачення афоризму. 2.

Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ. «Сам себе я хоч де можу судити». 1.

Дайте тлумачення афоризму. 2. Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ.

«Ці дорослі — таки дуже дивні люди». 1. Дайте тлумачення афоризму. 2. Доберіть прислів’я та приказки. 3.

Оберіть ілюстрацію-символ. «А зіркам від тебе немає ніякої користі…» 1. Дайте тлумачення афоризму. 2. Доберіть прислів’я та приказки.

3. Оберіть ілюстрацію-символ. «З людьми теж одиноко». 1. Дайте тлумачення афоризму. 2.

Доберіть прислів’я та приказки. 3.

Оберіть ілюстрацію-символ. «Я розв’язую всі загадки». 1. Дайте тлумачення афоризму.

2. Доберіть прислів’я та приказки.

3. Оберіть ілюстрацію-символ.

«… я з ним потоваришував, і тепер він став єдиним у цілому світі». 1. Дайте тлумачення афоризму. 2. Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ. «… добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш». 1. Дайте тлумачення афоризму. 2.

Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ. «Люди завжди невдоволені там, де вони живуть». 1. Дайте тлумачення афоризму. 2. Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ. «Тільки діти знають, чого шукають». 1. Дайте тлумачення афоризму.

2. Доберіть прислів’я та приказки.

3. Оберіть ілюстрацію-символ. «Добре, коли є друг, навіть якщо треба вмерти». 1. Дайте тлумачення афоризму.

2. Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ. «Вода буває потрібна і серцю». 1. Дайте тлумачення афоризму.

2. Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ. «Пустеля гарна тим, що в ній десь криються джерела…» 1. Дайте тлумачення афоризму. 2. Доберіть прислів’я та приказки. 3.

Оберіть ілюстрацію-символ. «Треба шукати серцем» 1. Дайте тлумачення афоризму. 2.

Доберіть прислів’я та приказки. 3. Оберіть ілюстрацію-символ.

Страницы: 1 2

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать