x x
menu

«Війна і мир». Загальнолюдське значення проблематики твору. Особливості стилю, композиції, художні прийоми та засоби у творі

Мета: підсумувати й узагальнити вивчене, допомогти учням з’ясувати загальнолюдське значення проблем, порушених у творі, художні особливості твору; розвивати навички узагальнення та систематизації знань, цілісного сприйняття великого епічного твору, вміння висловлювати свої судження на основі прочитаного та власних життєвих спостережень; виховувати вдумливого, спостережливого читача, громадянина, який поважає загальнолюдські цінності. оснащення: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільму. тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого.

Хід уроку

I.          Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Осягти великий епічний твір, особливо роман-епопею, який порушує багато вічних проблем, що хвилюють людство, дуже нелегко. Для цього його слід прочитати повністю, і неодноразово. У різному віці буде різним і сприйняття. І все ж, якщо тепер, навіть під час побіжного знайомства, у вас виник інтерес, зачепилися якість струни і вашої душі, завдання письменника і наше з вами вважайте виконаним. Сьогодні ми ще раз озирнемося на пройдений шлях і спробуємо відповісти на питання, чому роман л. Толстого «Війна і мир» залишається популярним і в наш час.

II.        Оголошення теми та мети уроку

III.       Узагальнення й систематизація вивченого

1. інтерактивна вправа «мозковий штурм»

Учитель. Виділіть у романі проблеми часу та вічні проблеми.

2. слово вчителя

— як бачимо, є проблеми, які не старіють упродовж століть; і в наш час доводиться їх розв’язувати, звісно, відповідно до наших умов життя.

Спробуємо на прикладі кількох вічних проблем простежити, чи змінився їх зміст, наповнення, і як саме.

Проблема війни і миру

За часів толстого       У наш час

царський уряд часто посилав свої війська для загарбницьких воєн. Участь офіцерів (а діти аристократів з дитинства записувалися в армію до вищого офіцерського складу) була проявом відданості імператорові.

Війна 1812 року була для росіян захистом Вітчизни, участь у ній — патріотичним обов’язком, справою честі. Проте війна — все одно є жорстокістю і безглуздям, анти-гуманним пережитком варварства. недаремно л. Толстой постійно висуває ідею «вічного миру»

Остання війна — Друга світова. Участь у ній як захисника Вітчизни — справа честі, патріотичний і моральний обов’язок. Участь в афганській війні була справою підневільною, жорстокою, несправедливою і безглуздою. народна мораль визнає лише оборону та захист своєї Батьківщини, тому служба в армії захисту — почесний обов’язок. мир, дружні стосунки різних народів — це найголовніше. а розв’язання конфліктів — справа дипломатів, уряду

(Висновок. Як бачимо, тези й мотиви є дуже схожими.)

Проблема сімейного виховання

За часів толстого       У наш час

В аристократичних сім’ях дбали    Батьки прагнуть дати дітям вищу

про добру освіту дітей, навчання їх            освіту, допомагають здобути пре

гарних манер і поводження у світ- стижну професію або привчають до

ському товаристві; для юнаків —   власної справи. Існує корупція

про їхню кар’єру. Був розвинений

протекціонізм

За часів толстого                                              У наш час

Одружувалися часто за розрахунком, у своєму колі. Перевагу надавали багатим і впливовим нареченому чи нареченій. Дуже сильні сімейні традиції, «честі фамілії»; різкіше виявляється в характері спадковість (старий граф ростов — син микола ростов)           через недостатню увагу до виховання, «відкупляння» грошима та подарунками часто пожинають гіркі плоди.

Одружуються часто за власним вибором, але терези іноді схиляються не на бік кохання, а на бік багатства та впливовості

(Висновок. Відмінності більш помітні внаслідок зміни умов життя, самого його укладу.)

3.         слово вчителя

— Ви пам’ятаєте, що часи кінця XVIII — початку XIX століття називають наполеонівськими, настільки ця одіозна постать вплинула на розум і свідомість мільйонів. Олександр Пушкін у поемі «Євгеній Онєгін» писав:

ми всі — от-от наполеони; Тварин двоногих міліони, Знаряддя лиш для нас одне, а щире почуття — смішне.

(Переклад М. Рильського)

y  Поясніть думку поета і поміркуйте, як вона позначається на поведінці героїв роману.

4.         Порівняйте два пейзажі в романі, визначте їх

роль у розкритті психології героїв (тут і далі —

переклад о. Кундзіча)

Дуб навесні

Край дороги стояв дуб. мабуть, у десять разів старший за берези, з яких складався ліс, він був у десять разів грубший і вдвоє вищий за кожну березу. це був величезний, у два обхвати дуб з обламаним давно, видно, гіллям і з обламаною корою, зарослою давніми болячками. З величезними своїми незграбними, несиметрично розчепіреними кострубатими руками й пальцями, він старим, сердитим і презирливим виродком стояв між веселими березами. лише він один не хотів знати чарів весни і не хотів бачити ні весни, ні сонця.

«Весна, і любов, і щастя! — наче казав цей дуб.— І як не набридне вам усе та ж сама дурна й безглузда омана. Усе одне й те саме, і все омана! нема ні весни, ні сонця, ні щастя. Он, дивіться, сидять

задушені мертві ялини, завжди однакові, а ось і я розчепірив свої обламані обідрані пальці, де не виросли вони — зі спини, з боків; як виросли — так і стою, і не вірю вашим надіям та оманам». (Підкреслює зневіру героя — князя Андрія.)

Дуб улітку

Старий дуб, весь оновлений, розкинувшись наметом соковитої, темної зелені, млів, ледь-ледь погойдуючись у сяйві вечірнього сонця. ні кострубатих пальців, ні болячок, ні колишньої недовіри та горя — нічого не було видно. Крізь тверду столітню кору пробилися без гілок соковиті молоді листки, так що не можна було йняти віри, що цей старий породив їх.

Тільки він відчинив віконниці, місячне сяйво, наче воно, чатуючи біля вікна, давно чекало цього, ринуло в кімнату. Він відчинив вікно. ніч була холоднувата і непорушно-ясна. Перед самим вікном був ряд підстрижених дерев, чорних з одного і сріблясто освітлених з другого боку. Під деревами була якась соковита, мокра, кучерява рослинність з подекуди сріблястим листям і стеблами. Далі за чорними деревами був якийсь блискучий від роси дах, правіше велике кучеряве дерево з яскраво-білим стовбуром і гілками, і вище його трохи неповний місяць на ясному, майже беззоряному… небі.

(Підкреслює готовність героя до відродження, оновлення.)

5.         Визначте, які художні засоби використовує автор,

змальовуючи чарівну ніч, а також те, яке психологічне

навантаження він несе

(Метафора місячне сяйво… давно чекало; епітети — холоднувата, непорушно-ясна; повтори — чорна, кучерява; пейзаж налаштовує героя на романтичний лад, готує князя Андрія до мимовільної зустрічі з Наташею)

6.         слово вчителя

— як уже згадувалося на попередніх уроках, визначну роль для розкриття «діалектики душі» героїв у романі відіграють внутрішні монологи. Інколи передавання думок персонажа переривається авторськими коментарями, що створює ефект «подвійного бачення» (згадайте внутрішній монолог миколи ростова після бою під Шен-грабеном). часом автор (як, до речі, і Ф. Достоєвський) так будує внутрішній монолог, що створює ілюзію стенографічно точного відтворення неупорядкованого, спонтанного внутрішньої мовлення персонажа — «потоку свідомості». Š Знайдіть у тексті один із внутрішніх монологів і проаналізуйте

його.

7. Що може означати така умовна (опорна схема)?

(Композиція твору, переплітення сюжетних ліній, позасю-жетні елементи)

IV.       Домашнє завдання

Повторити вивчений матеріал, підготуватися до письмового контрольного твору за романом л. Толстого «Війна і мир».

V.        Підсумок уроку

інтерактивна вправа «Займи позицію та обґрунтуй її» («так», «ні», «не визначився»)

•          я хотів би (хотіла б) прочитати роман ще раз (чи подивитися кінофільм).

Страницы: 1 2
teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать