x x
menu

Утілення різних форм естетизму в образах Безіла Холлуорда, лорда Генрі та Доріана Грея

Мета: допомогти учням розкрити значення образів роману, утілення в них різних форм естетизму; розвивати навички аналізувати прозові твори, характеризувати героїв; висловлювати свої думки щодо порушених проблем; виховувати любов до літератури, мистецтва, естетичні смаки. оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього. тип уроку: формування вмінь та навичок.

ХІД УРОКУ

I.          Організаційний момент

II.        Мотивація навчальної діяльності

Учитель. «Людина - коваль свого щастя»,- говорить народна мудрість. Так це чи ні, коли ми поглянемо на уайльдівських героїв? Можливо, є ще «ковалі», які із задоволенням експериментують, підкоряють когось своїй волі та розуму, не замислюючись над наслідками й залишаючись «у тіні»? Про це ми й поговоримо сьогодні на уроці.

III.       оголошення теми й мети уроку

IV.       Формування вмінь та навичок

1. робота в групах

I           група характеризує образ лорда Генрі.

II         група характеризує образ художника Безіла.

III        група характеризує образ автора в романі.

Матеріали для роботи груп

І група. Лорд Генрі та його ідеї.

y «...Впливати на когось - це означає віддавати комусь власну душу».

y «Мета життя - розвиток власного «Я», «якби кожна людина проживала все своє життя повністю й цілковито, даючи вияв кожному почуттю, вираз кожній думці, втілюючи кожну свою мрію...»; «єдиний спосіб позбутися спокуси - піддатися їй»; «яскраві барви, краса, радість життя - ось що має викликати симпатії людини»; «горе - це бридке й відразливе, воно надто гнітить нас»; «співчуття болю - це страшенно щось нездорове»; «страх перед суспільством, що є основою моралі, страх перед Богом, що є таємницею релігії - ось що владарює нами»; «живіть своїм життям!.. Нічого не проминіть, шукайте завжди все нових вражень. І не бійтеся нічого».

y «Повністю реалізувати своє єство - ось для чого існує кожен із нас».

y «Новий гедонізм - ось що потрібно новому вікові»; «Єдина страшна річ на світі - нудьга - це єдиний гріх, за який нема прощення».

Висновок. Стверджуючи вседозволеність, лорд Генрі, на перший погляд, сам ніби нічого неморального не робить - не вбиває, не зраджує, не грабує. Але він отримує величезне задоволення від необмеженої влади над душею Доріана: «Та й самий вплив твій на іншу людину - як він зачаровує!» У Генрі Уоттона поєднуються байдужість, егоїзм із здоровим глуздом та обережністю, які не дають йому зіпсувати собі репутацію, зашкодити собі. Його називали «принцом парадоксу», і саме цим він привабив молоду людину й зміг на неї так вплинути.

II         група. Художник Безіл Холлуорд та його ідеї.

y  «Усіма, хто має непересічний розум чи красу, правує фатум»;

«краще не виділятися над своїм сере до вищем»; «за все, чим боги наділили нас, ми дорого заплатимо, заплатимо невимовними муками»; «покаятися ніколи не пізно»; «один тільки Бог бачить душу людську». y «Митець повинен творити прекрасне, але не повинен у нього нічого вкладати зі свого власного життя. У нашу добу люди тлумачать мистецтво як різновид автобіографії. Ми втратили абстрактне почуття краси. Колись я покажу світові, у чому воно полягає, і хоча б здаля цього світ ніколи не побачить мого портрета Доріана Грея».

Висновок. Художник дуже тонко відчував прекрасне. Знаючи лорда Генрі, він не бажав його знайомства з Доріаном, адже не був упевнений у моральній стійкості того. Безіла називають «подвійним двійником», адже він певною мірою дублює долю самого автора і водночас відтіняє образ головного героя, є його запізнілим сумлінням. Останнє відвідування будинку Грея завершилося для Безіла трагедією: Доріан, розкривши йому страшну таємницю порт рета і вважаючи його винним у всіх своїх бідах, убиває художника.

III        група. Образ автора в романі.

О. Уайльд втілив свою філософію в кожному з головних героїв роману.

Висновок. Відсутні відомості про те, чи є в романі «Портрет Дорі-ана Грея» автобіографічні моменти. Через погляди О. Уайльда на мистецтво («Життя наслідує Мистецтво значно більше, аніж Мистецтво наслідує Життя»), мабуть, їх там і не може бути. І все ж, його естетика і всі її аспекти так чи інакше відбулися в образах дійових осіб роману. Герої твору розмірковують над тими самими проблемами, що й автор («взаємини» Мистецтва, Митця, Краси, Правди та ін.).

2.         Повідомлення про роботу в групах

3.         Проблемне питання

♦          Які думки автора висловлює (чи підтверджує) Сибіла Вейн? (Тільки в Мистецтві краса. Доріану Грею Сибіла Вейн подоба лася лише в різних театральних образах. Коли вона виявила справжні почуття і з'явилася в природному вигляді, то викли кала тільки огиду в героя. Потім це привело дівчину до самогубства, але Доріан, за порадою друга, припинив думати про неї, адже страждання неестетичні.)

V.        Домашнє завдання

Характеризувати героїв роману за втіленням у них різних аспектів естетизму.

VI.       Підбиття підсумків уроку

інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте речення:

  • Моє зацікавлення... співчуття... осуд... викликали такі герої ро

ману...

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать