x x
menu

Урок. тварини

Мета: Сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів; розширити та уточнити знання учнів про різноманітність тварин, умови їх проживання; вчити наводити приклади і розпізнавати тварин найближчого оточення; формувати вміння порівнювати тварин, групувати їх за способом пересування, середовищем існування; сприяти розвитку спостережливості, мислення дитини, уяви, пам’яті; прищеплювати почуття шанобливого ставлення до тварин. На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «ранок»: плакати «Тварини України», «Птахи України», демонстраційні матеріали «Тварини України», «Птахи України», «Комахи». Хід уроку 1. Вправа «Погода». — Який сьогодні день?

— Які число і місяць? — Який стан неба? — Чи був вітер, коли ви йшли до школи? а опади? — Як змінилась погода за цей тиждень? Із метою оцінки рівня знань учнів і визначення, наскільки вони Обізнані з темою взагалі, проведіть гру «Що ми знаємо про тварин». Ймовірно, що діти не зможуть відповісти на всі запитання.

Та й відповіді можуть бути помилковими. але мета гри — акцентувати увагу на змісті питань, які будуть розглядатися на уроці, а не на отриманні правильної відповіді. Попросіть дітей утворити коло і по черзі відповісти на питання: — Яких диких тварин ви знаєте? — Яких домашніх тварин ви знаєте? — Назвіть відмінності між дикими тваринами або птахами і домашніми.

— Назвіть схожість між ними. — Чим харчуються хижаки?

— Чим харчуються домашні тварини? — Чим харчуються птахи? За правильну відповідь дитина отримує бал. Перемагає той, що набрав більшу кількість балів. 2. Робота з малюнками і загадками. • Він із казки, Він із пісні, В нього зубки, Як залізні.

Капустину Він гризе, Зветься звір На букву З. (Заєць) • Без води не може жить. Має рот, та все мовчить.

(Риба) • Влітку медом ласував, Досхочу малини мав, а як впав глибокий сніг, Він поспати трохи ліг. (Ведмідь) • Вік свій ходить з клунками, Та ще сідають на нього з мішками. (Верблюд) • Колючий клубочок Прибіг у садочок. В нього стільки голочок, Як на небі зірочок, але не мав, бідний, нитки, Не пошив шапки, свитки, рукавичок, чобіток, Сів, та й плаче.

(Їжачок) • Літає крилами, ходить ногами, Висить догори лапками. (Кажан) • Хвостик, як ниточка, сама — як калиточка, а очі, як — насінинки.

(Миша) • Хто на собі свій будинок носить? (Слимак, черепаха) • Хоч не шию я ніколи, а голок завжди доволі. (Їжак) • Колючий клубочок прибіг у садочок. (Їжак) • Ніс — як у свинки, Та колючі щетинки. (Їжак) • Влітку сіренький, а взимку — біленький.

Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць) • Кинув на палку, піймав не галку, Скубу не пір’я, їм не м’ясо.

(Риба) • Що то воно: в воді водиться, з хвостом родиться, а як виростає, хвіст відпадає? (Жаба) • Тисяча тисяч бондарів Pоблять хати без дворів. (Мурахи) • Летить — пищить, сяде — мовчить. Хто його вб’є, той кров свою проллє. (Комар) • Із одним вікном хатина, роботяща в ній родина, По квітках усе літають, Мед пахучий добувають. (Бджоли, вулик) • Не руками скувалося, Не руками і ткалося. Десь далеко уродилося, У куточку вмостилося.

• Сидить злодій тихо-тихо, Комусь буде лихо-лихо. (Павутиння і павук) • Сам чорний, та не ворон, Є роги, та не бик. Шість ніг без копит. (Рогатий жук) • Без сокири і без рук, а дім будує. (Птах) • Уночі гуляє, а вдень спочиває. Має круглі очі, бачить серед ночі.

(Сова) • Вірно людям я служу, Їм дерева стережу, Дзьоб міцний і гострий маю, Шкідників ним здобуваю. (Дятел) • Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки, Хату на хаті має, всім жабам рахунок знає. (Чорногуз) — Як назвати одним словом відгадки? Висновок. Тварин є дуже багато. Всі вони різні. Фізкультхвилинка Зайченята Забавлялись зайченята, (Встати, підняти руки вгору, потягнутися) Виглядаючи маму і тата.

(Руки на пояс, повторити вліво-вправо з присіданням.) Ось так — лапку до лапки, (Поплескати в долоні) Ось так — шапку до шапки, (Руки до голови — вгору) Ось так — вусом потрусим, (Похитати головою) Так, так, так! (Пострибати.) 3. Робота за підручником (С. 64). Учитель читає текст, вміщений у підручнику. — Яка мурашка?

— Який лось? — На що схожий метелик? Їжак? Вуж?

— Який вовк? Яка лисиця?

Учитель пропонує учням розглянути малюнки у підручнику, назвати зображених тварин. розповісти, хто з них літає, плаває, ходить, стрибає, повзає. У ч и т е л ь.

Однією з відмінностей тварин від рослин є те, що тварини можуть утекти, полетіти або попливти від своїх переслідувачів. Крім того, у багатьох тварин є можливість сховатися у своїх норах і лігвищах. але є тварини, що, так само, як і рослини, не можуть бігати. Наприклад, корали, які живуть у морях та океанах. 4. Робота із загадками. • По полю гасає, овечок хапає, та всіх лякає. (Вовк) • Прийшла кума із довгим віником На бесіду із нашим півником, Схопила півня на обід.

Та й замела мітлою слід. (Лисиця) • Сам вечірньої години Заховався в кущ калини. Та на дудочці одну Грає пісню чарівну. (Соловей) • Я руда і невеличка, Дуже схожа на лисичку, Та курей не поїдаю, По деревах лиш стрибаю. (Білка) — Де живуть ці тварини?

(У лісі) — Які ще тварини живуть у лісі? 5. Робота за підручником (С. 65). Учні розглядають малюнки, називають зображених тварин. Користуючись умовними позначками, розповідають, де живуть ці тварини, а також розповідають про тварин, які живуть поруч із людиною.

6. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 50–51). Учні за малюнками відзначають, де зустрічаються ті або інші тварини, знаходять зайвих, поділяють на групи: Дикі І Свійські. 7. Підсумок уроку. — До якої природи належать тварини (Живої Чи Неживої)? Чому? — На які групи поділяють тварин? — Назвіть, яких ви знаєте звірів, птахів, комах, риб, плазунів?

— Які загадки про тварин ви знаєте? На уроці можна використати такі Завдання. • Гра «Лісові характери». Попросіть дітей написати на листочках: 1) хто в лісі найголовніший; 2) хто в лісі найхитріший; 3) хто в лісі найсильніший; 4) хто в лісі найсміливіший; 5) хто в лісі найдобріший тощо.

Потім попросіть дітей пояснити свої думки. Висновок. У лісі живуть дикі тварини. • Робота з додатками (С. 104–105). 1. Учитель читає вірш Катерини Перелісної «Чапля». — Де живе чапля? — Чим вона живиться?

2. Читання вірша Петра ребра «Чому заєць косоокий». — Чим живиться заєць? — Де він знаходить собі їжу? — Кого боїться заєць?

Чому? • Загадки. 1) У зеленому жакеті репетує в очереті. (Жаба) 2) Хоч і плавати мастак, а не риба і не рак.

(Пуголовок) 3) Хвіст залишає, а від ворога втікає. (Ящірка) 4) Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Миша) 5) Хто на собі ліс носить? (Олень) 6) Хто спить, а очей не заплющує? (Заєць) 7) Повзун повзе, на базар голки везе.

(Їжак) Без рук, без ніг, а по землі ходить. (Змій) 9) Є крила, а не літає.

(Риба) 10) Двічі родиться, а раз умирає. (Птах) 11) Б’ється, стука молоток, поправляє нам садок.

(Дятел) 12) Сидить у куточку і тче сорочку. (Павук) 13) Хто мене вб’є, свою кров проллє. (Комар) 14) Пролетіло на хвості, та й сховалось в хворості. (Білка) • Гра «Хто де живе». Діти утворюють коло, вчитель запитує всіх дітей по черзі: які тварини або птахи живуть в лісі (в полі, на лузі, в морі, в пустелі)? Діти по черзі перераховують цих тварин.

Той, хто не зміг назвати тварину, залишає коло. Перемагає гравець, який останнім залишився в колі.

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать