x x
menu

Урок Ґрунт. Як дбати про землю

Мета: Дати учням уявлення про ґрунт як верхній пухкий шар землі, на якому зростають рослини; застосовуючи методи дослідницької діяльності, переконати дітей, що у ґрунті є повітря; розповісти про значення ґрунту для рослин і тварин; ознайомити з перетворювальною діяльністю Людей: як люди дбають про землю; розвивати загальнонавчальні уміння учнів; сприяти накопиченню досвіду особистісного ставлення до системи цінностей українського суспільства; виховувати пошану до землі. На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «ранок»: демонстраційний матеріал «Я і Україна. Природознавство». Хід уроку 1. Вправа «Погода». — Який сьогодні день?

— Які число і місяць? — Який стан неба? — Чи був вітер, коли ви йшли до школи?

а опади? 2. Робота із загадкою. Зимою біле, весною чорне, Літом зелене, а восени стрижене.

(Поле) 3. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 44). Учні розгадують ребус про ґрунт. Метод «Мікрофон» — Що таке ґрунт? 4. Робота за підручником (С. 57) і проведення досліду.

Учитель читає текст. — Що потрібно, щоб виріс хороший урожай? — Що таке ґрунт?

— Що є у ґрунті для життя рослин? Висновок. У ґрунті є поживні речовини, вода, повітря, тобто є все, що Потрібно для росту рослин. Дослід Укиньте грудочку ґрунту у воду.

З неї виходять бульбашки. Висновок. У ґрунті є повітря. Учитель продовжує читання тексту (С. 57). — Для чого рослині потрібний корінь?

— Як ви гадаєте, рослини краще ростуть у твердому чи у пухкому ґрунті? Чому? — Що потрібно робити, щоб ґрунт був пухким? Практична робота Висійте насіння в ґрунт, полийте його.

Спостерігайте, коли воно проросте і пустить корінчик. Висновок. Ґрунт так само важливий для росту рослин, як і вода.

Він утримує воду, що є необхідною для рослин, і постачає поживні речовини. Корені дихають повітрям, яке міститься у ґрунті. Фізкультхвилинка Встаньте, діти, потягніться, Землі нашій поклоніться За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться, Веретенцем покрутіться. Відпочили? Все гаразд. У ч и т е л ь. Майже вся земна поверхня вкрита шаром ґрунту.

Це верх ній шар землі, на якому зростають рослини. Цей шар ґрунту темніший тому, що опале листя, відмерлі рослини і тварини перегнивають під дією води, повітря, сонячних променів і життєдіяльності живих організмів. Утворюється перегній (Гумус). Він і надає верхньому шару темного кольору. Від кількості перегною, піску і глини у ґрунті залежить його колір. Головною ознакою ґрунту є родючість. Ви часто чуєте від бабусі чи дідуся: «Ця земля родюча».

Ґрунт — це родюча земля. Діти розглядають малюнок у підручнику (С. 57), називають тварин, для яких родюча земля стала домівкою.

У ч и т е л ь. Дрібні тварини — жуки, хробаки, кроти, миші — розпушують ґрунт, в результаті чого він звільняється від вуглекислого газу і збагачується киснем. Ґрунтове повітря заповнює усі не зайняті водою пори і пустоти. Кроти, ховрашки, хом’яки, мурахи і личинки жуків перемішують нижні шари ґрунту з гумусом.

Так утворюється родючий ґрунтовий шар. Він створюється тисячоліттями, а зруйнуватися може дуже швидко. Висновок. Ґрунт є домом для деяких тварин. У ґрунті живуть дощові хробаки, личинки комах, миші, кроти, хом’яки, ховрашки. Ознайомити з перетворювальною діяльністю людей (Як люди дбають про землю) допоможуть завдання, вміщені у підручнику (С. 58). — Як наші предки шанували землю?

— Що потрібно робити, щоб був урожай був хорошим? Учні вивчають і пояснюють народну мудрість, складають речення за Малюнками, розповідають, хто дбає про землю, а хто — ні. 5. Підсумок уроку. — Що таке ґрунт? — Для яких тварин ґрунт є домівкою?

— Яке значення ґрунту в житті людини? — Як люди повинні дбати про ґрунт? — Які загадки і прислів’я запам’ятали? На уроці можна також використати такі Завдання. • Прислів’я. Хто про землю дбає, вона тому повертає. Поле працю любить.

Землю гріх ображати, бо вона наша мати. На чорній землі білий хліб родить. • Тест. А) Дерево може рости: □ на асфальті; □ в саду; □ на городі; □ у річці; □ у лісі; □ у полі. Б) У ґрунті живуть: □ птахи; □ кроти; □ миші; □ черв’яки; □ ховрахи; □ метелики.

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать