x x
menu

Твір за романом-епопеєю л. м. Толстого «Війна і мир»

Мета: виявити рівень розуміння змісту, ідейно-художніх особливостей твору; розвивати аналітичне мислення, зв’язне писемне мовлення, вміння висловлювати свої судження й аргументувати їх; виховувати високі моральні якості, прагнення до самопізнання та самовдосконалення. оснащення: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, художній текст. тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.

Хід уроку

I.          Оголошення теми, мети уроку;

мотивація навчальної діяльності

II.        Основний зміст роботи

1.         оголошення тем для написання твору (за вибором)

2.         інструктаж, коментарі до написання твору

3.         написання роботи

Теми для творів

1)         «Діалектика душі» толстовських героїв.

2)         Діалог з одним із героїв твору «Війна і мир».

3)         Війна і мир очима героїв л. Толстого.

4)         мій улюблений герой роману л. Толстого «Війна і мир».

5)         «немає істини там, де немає простоти і правди» (за романом «Війна і мир» л. Толстого).

6)         чому наполеон і його ідеї заволоділи розумом мільйонів? (наполеон очима л. Толстого.)

7)         «Толстой — це цілий світ» (М. Горький).

8)         «У житті є тільки одне безперечне щастя — жити для інших» (Л. Толстой).

III.       Домашнє завдання

Підготуватися до тематичного оцінювання (тестування).

IV.       Підсумок уроку

 

 

 

Видатний російський поет Некрасов — «співець страждань народних»

 

Мета: ознайомити з життям і творчістю видатного російського письменника, зацікавити ними, допомогти визначити роль і місце Некрасова в літературі; розвивати навички сприйняття навчального матеріалу на слух, виділення головного, висловлення власних думок і вражень; виховувати активну життєву позицію. оснащення: портрет поета, ілюстрації до біографії, виставка творів різних видань; поема Некрасова «Княгиня Трубецька» (або «Княгиня м. Волконська»). тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід ур ОКу

I.          Аналіз виконання роботи з тематичного оцінювання

II.        Мотивація навчальної діяльності

Учитель. напевне, ви ще з дитинства пам’ятаєте вірш про діда мазая та зайців, знаєте вираз про жінку, яка «Коня на скаку остановит, В горящую избу войдет!», чули, мабуть, і відомий романс «что так жадно глядишь на дорогу?» автор цих творів — микола Олексійович некрасов (у російській літературі є ще один відомий письменник XX ст. Віктор некрасов, так само, як і ще один Толстой — Олексій). За влучними словами поета расула Гамзатова, «некрасов — ціла поетична держава, що живе за своїми законами». І сьогоднішнє наше знайомство — саме з ним, поетом і громадським діячем миколою некрасовим.

III.       Оголошення теми та мети уроку

IV.       Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. слово вчителя (міні-лекція з елементами бесіди)

— Він міг би жити в розкошах, ні про що не турбуватись, якби вмів лицемірити, не помічати страждань інших і взагалі не замислюватися над життям. Три роки він поневірявся по петербурзьких закутках, витримуючи голод і холод, але зумів вибратися з цього, знайти своє місце в житті й зайнятися улюбленою справою. Він об’єднав навколо свого журналу усі прогресивні літературні сили тогочасної росії, що надало право сказати письменнику С. Смирнову:

 «Поняття некрасівська школа — масштабне, як поняття народ».

Š які літературні паралелі спадають вам на думку після знайомства із біографією поета? (Достоєвський, Рас-кольніков, Разуміхін та ін.)

майбутній    письменник   народився

1821 року в містечку немирові Кам’янець-Подільської губернії. його батько,

Олексій Сергійович, небагатий поміщик, служив у той час в армії в Україні в чині

капітана й одружився з Оленою андріївною Закревською. але дитячі спогади некрасова повністю пов’язані із селом Грешневим ярославської губернії, розташованим на березі Волги; це був маєток некрасових, куди батько поета переїхав із сім’єю, вийшовши у відставку.

мабуть, у жодного з російських поетів не було таких важких спогадів про дитинство і рідний дім, як у некрасова: «тут щось усіх давило», «безплідне й нікчемне» життя проходило «среди пиров, бессмысленного чванства, разврата грязного и мелкого тиранства». ці рядки — звинувачення жорстокості й дикого норову батька, а також пам’ятник ніжної любові матері, життя якої загубив батько — «угрюмый невежда».

атмосфера кріпосницької садиби навчила поета «терпіти й ненавидіти». Одного разу він, як і всі селяни-кріпаки, з радістю спостерігав за пожежею у власному домі, що нагадував в’язницю. Зате духовно багата, всебічно освічена, проста й добра мати сприяла прилученню сина до прекрасного — музики, задушевних українських пісень, казок, поезії. Вона добре знала твори світової літератури й часто переказувала малому миколці уривки з них. через багато років некрасов згадував про це в поемі «мати».

и голос твой мне слышался впотьмах, исполненный мелодии и ласки, Которым ты мне сказывала сказки О рыцарях, монахах, королях. Потом, когда читал я Данте и Шекспира, Казалось, я встречал знакомые черты: То образы из их живого мира В уме моем напечатлела ты.

Образ матері некрасов увічнив у творах «родина», «Затворница», «несчастные», «Баюшки-баю», «рыцарь на час», незакінченій поемі «мать» та ін. Замислюючись ще в дитинстві про сумну долю своєї матері, майбутній поет навчився співчувати всім знедоленим жінкам.

Š як ви думаєте, якою є роль дитинства, батьків у формуванні рис характеру дитини, потім дорослої людини?

Саме мати, всупереч думці батька, порадила синові вступати не у Дворянський полк — військовий навчальний заклад, а до університету. але не досить підготовлений некрасов не зміг вступити до університету, а батько за непослух зовсім відмовив йому в матеріальній підтримці. Почалися страшні петербурзькі поневіряння — без спеціальності, без зв’язків і без грошей. Сам поет згадував про це так: «цілих три роки я почувався постійно, кожного дня голодним. Доводилося їсти не тільки погано, не тільки надголодь, але й не щодня».

Завдяки величезній силі волі, працьовитості, безмежному терпінню й нелюдській витривалості, некрасов вижив і розпочав літературну діяльність. «Він не кланявся, не просив, не запобігав», «він шукав тільки незалежності і шукав виключно своїми силами», «він готовий був скоріше казна над чим працювати, ніж позичати навіть у свого батька й просити його про допомогу»,— засвідчують мемуаристи.

Перша збірка некрасова «мрії і звуки» мала романтичний характер, але школа «петербурзьких закутків» звернула його думки до критичного реалізму.

Š як ви думаєте, така сувора школа випробувань, що її пройшов некрасов,— на користь людині чи на шкоду?

Одним із перших, хто прийшов на допомогу юнакові некрасо-ву, був Федір Коні, відомий педагог і драматург, який залучив його до роботи у своїх журналах. Далі була зустріч з відомим критиком В. Бєлінським. Той спочатку розкритикував поетичну збірку, але, послухавши вірш «У дорозі» (1845), вигукнув: «чи знаєте, що ви поет, і поет справжній?» І його, й інших сучасників вразила антикріпосницька спрямованість вірша некрасова, виражена в досконалій художній формі. У вірші показана доля дівчини-кріпачки, яку заради примхи навчали й виховували разом із панянкою, а потім повернули в село («Знай-де место свое ты, мужичка!»), віддали заміж за кріпака, а вона не вміє «ни косить, ни ходить за коро-вой!..» чоловік-візниця, розповідаючи про свою дружину, робить висновок: «Погубили ее господа…»

Š У кого з українських письменників є подібні сюжети? (У Тараса Шевченка, Марка Вовчка)

З початку 40-х років некрасов починає працювати в «Отече-ственных записках», видає низку альманахів («Физиология Петербурга» (1845), «Петербургский сборник» (1846)), у яких мужньо вступається за народ. через це на нього посипалися доноси агентів III Відділення жандармерії. У середині 40-х років некрасов розпочав редагування журналу «Современник», заснованого ще О. С. Пушкіним у 1836 році, об’єднавши навколо нього кращі сили російської літератури.

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать