x x
menu

Тема урока. зелене диво землі — рослини. різноманітність живих організмів. значення рослин у природі та житті людей

Мета:
Продовжити формувати поняття Природа нежива І Жива, Уявлення про царства живої природи, значення рослин, різноманітність рослин на землі, про види рослин; продовжити виробляти навички дослідницької роботи та спостереження; розвивати логічне мислення, виховувати естетичні почуття. Обладнання:
Ілюстрації представників царств живої природи, гербарії, малюнки рослин різних видів. Хід уроку I.
Хвилинка спостережень
— Який зараз місяць? — Що ви можете сказати про тривалість дня?

ночі? — Як змінився колір неба? — Чи йшов дощ? II.

Перевірка домашнього завдання
1.
Фронтальне опитування. — Пригадайте і скажіть, що таке природа. — На які групи вона поділяється? — До якої природи належить ґрунт?

— Як треба охороняти ґрунт? 2.
Індивідуальне опитування. Завдання 1. Доведіть за допомогою досліду, що в ґрунті є: А) повітря; Б) вода. Завдання 2. Поясніть, яке значення має ґрунт на Землі для тварин, Рослин, людей.

3.
Тестова перевірка. — Запишіть відповіді: «так» чи «ні». 1) Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називається Ґрунтом. 2) родючість — головна властивість ґрунту. 3) Чим більше в ґрунті перегною, тим він бідніший. 4) Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та мінеральні добрива. 5) До складу ґрунту входять лише пісок і глина. Ііі. Перегляд освітньо-пізнавального каналу
Слухання вірша (Вірш читає учень з телевізійного екрана). Було у матері-Природи Дві донечки такої вроди, Хто їх побачить хоч на мить — Не міг забуть і розлюбить. Голубооку звали Флора.

У неї очі, наче зорі. Завжди замріяна, тендітна, Ласкава, ніжна та привітна. а Фауна — швидка, як вітер, Могла з птахами полетіти, І за оленями стрибати, Та з білочками пустувати. Обидві світ живий любили, Відтак його боготворили.

Тож вирішила мудра мати Природні їм дарунки дати: Мрійливій Флорі — світ рослинний, а жвавій Фауні — тваринний, Щоб берегли і доглядали, Від всього злого захищали. Живуть в легендах і понині Живого світу дві богині.

— Отже, діти, як називається рослинний світ? — Правильно, флора. а тваринний? — Теж правильно назвали — фауна. — а до якої природи належать рослини і тварини? (До живої) — Які ще живі організми нас оточують? (Діти називають відомі живі організми, зображені на таблицях, малюнках.

) IV
.

Повідомлення теми і мети уроку
V
.

Вивчення нового матеріалу
1.
Розповідь учителя з елементами бесіди. — Усі живі організми вчені поділили на 5 царств. Рослини Тварини Гриби Живі організми Віруси Дроб’янки — Хоча всі ці царства дуже різні, але між живою природою і неживою існує тісний взаємозв’язок. Перше царство живої природи, яке ми буде мо вивчати,— це рослини.

Їх називають зеленим дивом Землі. 2.
Проблемні запитання. — Чому рослини так називають? — Чи було б життя без рослин? Чому?

Для реалізації цього завдання використовується інтерактивна модель «Мікрофон». (Запропонувати учням іграшковий мікрофон або будь-який предмет, який його замінить.) Надати можливість висловити свою думку з цієї проблеми, передаючи одне одному мікрофон, наприклад: • рослини дають кисень для дихання; • дають їжу для людей і тварин; • з рослин виготовляють різні речі; • рослини прикрашають життя та очищують повітря, вдихаючи вуглекислий газ; • з рослин виготовляють ліки. (Відповіді учнів фіксуються на дошці.) 3.
Розповідь вчителя з елементами бесіди.

— Де живуть рослини? — Скільки живуть різні рослини? — Чим відрізняються одна від одної? — Які особливості різних рослин вам відомі? (Рослини відрізняються одна від одної розміром, способом життя, будовою, виглядом, умовами, тривалістю життя.) — Найменшу квітку серед рослин України має водоплавна ряска. Діа метр її складає всього 0,5 мм. Понад сім століть у селищі Верхня Хортиця, неподалік Запоріжжя, стоїть могутній дуб.

Він — ровесник Берліна, Варшави. Йому більше років, ніж таким містам, як Хельсінкі, Токіо. Висота цього велетня 36 метрів, коло стовбура — 6,32 метра, діаметр крони 43 метри.

Лісний горіх у 1,5 рази переважає за поживними речовинами м’ясо свині; в 3 рази — хліб, у 10 разів — молоко, в 13–14 разів — свіжі яблука, груші. 4.

Об’єднання учнів у групи «Віночок» (по 4 чоловіки). На столі стоїть ваза з квітами. Один учень із групи бере із букету квітку і називає свою групу її назвою. Так утворюються групи: «ромашка», «Гвоздика», «айстра», «Мак».

5.

Робота в групах. 1) робота з текстом підручника. Як розрізняють рослини? Учні самостійно читають текст і дають відповідь на запитання «Як люди розрізняють рослини?

» 2) Фізкультхвилинка. 3) робота з гербарієм.

Кожна група одержує різні рослини: шипшину, анемону, фіалку, ромашку кількох видів. розглядають їх, порівнюють, чим вони подібні між собою і чим різняться. 4) Презентація думок. А) Виступи представників груп (доповідь). Б) Підбиття загального підсумку роботи з гербарієм. 6.

Творча робота в групах.

— З’ясуйте, скільки видів рослин росте на шкільній клумбі. рослин якого виду найбільше?

(Перемагає та група, яка швидше і точніше виконає завдання.) VI

Закріплення матеріалу
1.

Робота в зошиті (С. 22). 1) Запишіть відповіді на питання (завдання 1). 2) Позначте правильну відповідь (завдання 2). 3) Творча робота (завдання 3). 4) Упізнайте, листки яких рослин зображені на малюнку. Запишіть їх назви. 2.

Тест. 1) Усі живі організми вчені поділили на...: А) 5 царств; Б) 4 царства; В) 2 царства. 2) Назвіть рослини одного виду.

А) Береза, дуб, липа; Б) ромашка лікарська, ромашка без’язичкова, ромашка непахуча; В) пшениця озима, пшениця яра; Г) ожина, калина, терен, бузок. VII.
Підсумок уроку
1.
Яке значення для вас мають рослини? 2.
«До якої природи належить?

». Відгадування кросворда «Нарцис». 1.

Тварина, яка за будовою тіла нагадує людину. (Мавпа) 2. Під землею риє нірки, а над ними робить гірки. (Мишка) 3.

Маленька тваринка, що живе в акваріумі. (Рибка) 4. У дворі купалася, сухою зосталася. (Качка) 5. Хвойне дерево з довгими голками та круглими шишками. (Сосна) 6. Вона й весну так зустрічає, Схилившись над водою.

Весь час у річку заглядає, Милуючись собою. (Верба) VIII.
Домашнє завдання
1. Скласти усну розповідь «Що дають мені рослини». Намалювати ромашку, яка вам найбільше подобається. 2. Прочитати зашифровку.

Зашифровано відмінність між живою і неживою природою. Слід знайти перший кружечок, тоді за лініями прочитаєш, чим відрізняється жива природа від неживої.

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать