x x
menu

Тема. Дзвінкі та глухі приголосні. Вимова й написання – слова космонавт

Мета: дати уявлення про диференціацію приголосних за способом творення, за Дзвінкістю — глухістю; Вчити Розпізнавати дзвінкі та глухі приголосні; розвивати орфоепічну грамотність; виховувати патріотичні почуття. ХІД УРОКУ I. Організаційний Момент II. Актуалізація Опорних Знань Та Мотивація Навчання 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 188) — Зачитайте слова із двома звуками. (Я) Із трьома. (Сон, що, він, дзьоб, ліс, ґедзь) Із чотирма. (Дощ, джміль, яма, щит) Із п'ятьма. (Щука, юнак, їжак) — У яких словах звуків більше, ніж букв?

(Я, що, дощ, яма, щит, щука, юнак, їжак). Чому? — У яких словах звуків менше, ніж букв? (Дзьоб, ґедзь, джміль) Чому? — Чим відрізняються приголосні звуки від голосних? — Вимовте кілька приголосних звуків і назвіть букви, що позначають їх на письмі. — Які звуки позначає буква Щі — Вимовте звуки, що позначаються буквосполученням Дж, дз. 2. Хвилинка чистопису. Словникова робота Осм вт космонавт — Напишіть і проаналізуйте свою роботу.

— Хто такий космонавт? (Людина, яка здійснила політ у космос) — Назвіть ім'я першого у світі космонавта. (Юрій Олексійович Гагарін) — А Леонід Каденюк — перший український космонавт. Так що й Україні є ким пишатися. Запишіть речення. Леонід Каденюк — Український космонавт. — Складіть звукову модель слова Космонавт. Поділіть його для пере носу. (Ко-смо-навт) - О -- О - О -- — Назвіть голосні звуки.

— Назвіть приголосні звуки. Як їх можна охарактеризувати? (Вони всі тверді.) III

Повідомлення Теми Й Мети Уроку — Сьогодні ми дізнаємося, за якою ще ознакою поділяються приго лосні в українській мові. (За дзвінкістю — глухістю) Ми будемо вчи тися їх розпізнавати, а також складатимемо описи предметів. IV . Робота Над Вивченням Нового Матеріалу 1. Дослідницька робота (вправа 189—190) — Прикладіть долоньку до гортані і чітко вимовте звуки парами.

Під час вимови яких звуків ви чуєте голос і шум? — А які звуки утворюються тільки за участю шуму, без голосу? — Прочитайте правило на с.

79. — Розгляньте таблицю парних дзвінких і глухих приголосних звуків. — Прочитайте таблицю решти приголосних, що не утворюють пар.

— Переконайтеся, що всі приголосні звуки української мови належать чи то до глухих, чи то до дзвінких звуків. 2. Коментована робота (вправа 191) — Прочитайте слова. Замініть за зразком дзвінкий приголосний звук, позначений виділеною буквою, парним глухим.

Поясніть, як змінилося значення слова. Злива (сильний дощ) — слива (фрукт) Ґуля (на лобі) — куля (земна) Жити (у світі) — шити (голкою) Гори (вогнем) — хори (співають) Бити (палицею) — пити (воду) Дітоньки (діти) — тітоньки (тітка) 3. Робота з текстом (вправа 192) — Прочитайте текст і знайдіть у ньому зачин, основну частину і кінцівку. — Чи доводилося вам чути про першу людину, котра хотіла долетіти до Сонця?

Може, ви чули легенду про Ікара? (Розповісти дітям легенду про Ікара.) — А хто став першим у світі льотчиком-космонавтом? — А першим українським космонавтом?

— Випишіть із тексту речення про першого космонавта. — Вимовте окремо дзвінкі і глухі приголосні звуки у словах Кораблі, облетів, Землю. У якому з цих слів усі приголосні звуки лише дзвінкі? (Землю) 4. Фізкультхвилинка V. Закріплення та систематизація знань 1. Зорово-слуховий диктант Стрімко вибігли на гору Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски. - Звуть цих подружок... (берізки). 2. Відгадування загадок (вправа 193) — Відгадайте загадку і напишіть відгадку. — Вимовте у слові-відгадці дзвінкий і глухі приголосні звуки. — Які ще слова можні, утворити з літер цього слова?

(Карета, катер, карта, рак, катар, трек, так...) VI. Підсумок уроку — За якими ознаками поділяються приголосні звуки? — Чи може один і той же звук бути то дзвінким, то глухим? — Назвіть пари приголосних за дзвінкістю — глухістю.

— Які звуки називаються дзвінкими? А глухими?

VII. Домашнє завдання Вправа 194, таблиці приголосних на с. 79, 80, правило на с.

79. Тема. Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими Мета: Поглибити знання учнів про дзвінкі та глухі приголосні в українській мові; сформувати навичку правильної вимови дзвінких приголосних у кінці складу та слова; розвивати орфоепічну чіткість; виховувати уважність і старанність. ХІД УРОКУ I. Організаційний Момент II . Актуалізація Опорних Знань І Мотивація Навчання 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 194) — Прочитайте текст, який ви записали. — Поясніть, чому ви вставили саме такі букви.

— Вимовте у виділених словах дзвінкі приголосні. — Назвіть у цих словах глухі приголосні. 2. Хвилинка чистопису Уз іс уб берізка — Доберіть слова з даними буквосполученнями. (Гарбуз, ніс, чуб) — Поділіть усі ці слова на склади, чітко вимовляючи кожен приголосний звук. (Гар-буз, ніс, чуб, бе-різ-ка) 3. Записування вірша по пам'яті (вправа 195) — Прочитайте вірш уголос і поясніть його заголовок.

— Якими звуками відрізняються виділені, слова? (3-с, б-п) — Вивчіть напам'ять перші два рядки вірша і запишіть їх по пам'яті. III. Повідомлення Теми Й Мети Уроку — Сьогодні ми будемо вчитися правильно вимовляти слова із дзвін кими приголосними звуками в кінці складу та слова.

В українській мові не можна однаково вимовляти назву маленької кози — Кізка І тоненької коси — Кіска. Ці слова повинні звучати по-різному. І ми будемо трену ватися це робити. IV . Робота Над Вивченням Нового Матеріалу 1. Коментоване письмо (вправа 197) — Прочитайте речення, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні перед глухими у виділених словах.

— Випишіть ці слова, поділіть на склади. — Підкресліть букви, що позначають дзвінкі приголосні в кінці складу.

(Стеж-ки, се-реж-ки, бе-різ-ки, дубки, гриб-ки, швид-ко) — Прочитайте правило на с. 82 і запам'ятайте його.

2. Відгадування загадок (вправа 196) — Прочитайте і відгадайте загадки. — Прочитайте виділені слова, чітко вимовляючи в них останній звук. — Запишіть слова, які закінчуються на дзвінкий приголосний звук. Підкресліть останню букву в кожному слові. (Віз, рад, дуб, зуб, навкруг, луг) — Чітко вимовте відповідні звуки. — Перевірте одне одного.

3. Робота З Деформованим текстом (вправа 202) — Прочитайте речення і запишіть їх у такому порядку, щоб вийшов зв'язний текст. — Підкресліть слова, в яких є склади, що закінчуються на дзвінкий приголосний. Правильно вимовляйте ці слова. 4. Усна робота З текстом (вправа 203) — Підготуйтесь до виразного читання тексту.

Подумайте, швидко чи повільно ви будете читати? Чому саме так?

—- Читаючи, дзвінко вимовляйте звуки, позначені виділеними буквами. — Що це за гість завітав на пасіку?

Запишіть його назву. — Як ви його впізнали? Яку ілюстрацію можна намалювати до тексту? Розкажіть. — Випишіть парами слова, близькі за значенням.

— Яка відмінність між близькими за значенням словами Іде Й Суне, їсть І Ласує? — Прочитайте приказку. Про кого так говорять? — Виділене порівняння замініть одним словом. 5. Фізкультхвилинка V.

Закріплення вивченого матеріалу 1. Розподільний диктант — Запишіть у перший стовпчик слова тільки з дзвінкими приго лосними, а в другий — тільки з глухими. Дядько,, тітка, дзвін, діжка, тут, жити, дуб, зуб, шити, суп, колесо, віз, радий, лопата. 2. Артикуляційне вправляння (вправа 198) — Прочитайте, виразно вимовляючи дзвінкі приголосні звуки в кінці слова і складу.

— З виділеними словами усно складіть речення. — Доберіть до них слова, протилежні за значенням, — Як ви розумієте прислів'я? VI.

Підсумок уроку — Назвіть дзвінкі приголосні української мови. — Назвіть глухі приголосні. — Назвіть пари приголосних за дзвінкістю — глухістю. — Що ви запам'ятали про вимову дзвінких приголосних у кінці слова та складу? Наведіть приклади, VII. Домашнє завдання Правило на с. 82, вправа 206.

Страницы: 1 2

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать