x x
menu

СВІТ ІВАНА ПЕТРОВИЧА КОТЛЯРЕВСЬКОГО. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. «НАТАЛКА ПОЛТАВКА» — ПЕРШИЙ ТВІР НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ДРАМАТУРГІЇ

Мета
: допомогти учням осягнути багатогранність особисТості зачинателя нової української літератури через спогади сучасників письменника, дослідження біографів та власну спостережливість за розповіддю про події життя письменника; удосконалювати вміння аналізувати та синтезувати факти, вчинки, давати оцінку певним явищам; розвивати усне зв’язне мовлення учнів; сприяти вихованню морально-етичних, громадянських, патріотичних почуттів. Обладнання
: портрет І. П. Котляревського, картки зі схемою «Світ Івана Петровича Котляревського». Будеш, батьку, панувати, Поки живуть люди, Поки сонце з неба сяє, Тебе не забудуть! Т.

Шевченко ХІД УРОКУ І

Мотивація
Навчальної
Діяльності
,
Повідомлення
Теми
,
Мети
Уроку
1. Слово вчителя
Сьогодні ми поведемо мову про людину рідкісної духовної краси й благородства, щирого українця, прекрасного письменника, чиє ім’я стоїть поруч з іменами вітчизняних митців першої величини. Ітиметься про Івана Петровича Котляревського.

Ми спробуємо привідкрити для себе цю незвичайну людину. Допоможуть нам дослідження біографів, спогади сучасників письменника. 2. Оголошення теми, запис у зошити
Завдання буде таке: на основі почутого сформувати уявлення про характер, вчинки, світогляд І.

П. Котляревського, природні обдарування та світ захоплень, творчість письменника. Записами-висновками заповнити схему «Світ Івана Петровича Котляревського», яка є на розданих вам картках. (Можна роздати картки кожному або провести роботу в групах чи парах.) II.
Актуалізація
Опорних
Знань

Слово
Вчителя
Іванові Петровичу Котляревському судилося з’явитися в історії української культури на зламі століть ХVІІІ й ХІХ-го і на зламі епох: історичної (рештки української державності зруйновано, починається період колоніального підданства, а для більшості люду — кріпацької неволі) та епохи літературної — його твори «знаменували перехід до нового типу художньої творчості, до реалізму й народності» (Яценко М. П. Іван Котляревський // Іван Котляревський.

Твори. — К.

, 1982. — С. 34.) На межі ХVІІІ — ХІХ століть виникла нова українська література, біля колиски якої стояв І. П. Котляревський. Вихід у 1798 році перших трьох частин «Енеїди» знаменував собою народження нової української літератури з живою народною мовою. III.
Сприйняття
Й
Засвоєння учнями
Навчального
Матеріалу
1. Розгляд портрета І. П. Котляревського. Слово вчителя
Подивіться уважно на портрет, що на дошці, й, використовуючи власний життєвий досвід, визначте риси характеру, які на вашу думку, притаманні цій людині.

Занотуйте здогадки в зошит. У кінці уроку ми повернемося до цих записів. (Учні, розглядаючи портрет, занотовують.) 2. Повідомлення учнів про І. Котляревського
(Попередня індивідуальна або групова робота за допомогою вчителя.

) Повідомлення 1
Наприкінці ХVІІІ століття губернське місто Полтава мало чим відрізнялось від великого села. Було в ньому близько тисячі дворів, будинки дерев’яні, кам’яниць усього дві-три. Немощені вулиці навесні і восени розкисали так, що знатні полтавські дами змушені були їздити в гості екіпажами, запряженими волами. На високій горі біля церкви Успіння Богоматері стояв невеликий дерев’яний будинок. Кращого місця і не знайдеш.

На сво-лоці однієї з трьох кімнат, за старовинним українським звичаєм, була вирізана молитва. Тут здавна жив козацький рід Котляревських.

У цьому будинку 9 вересня 1769 року народився майбутній письменник. На той час родина мала вже дворянський стан. Початкову освіту Іван здобував у церковно-приходській школі. Сам Іван Котляревський про цей період життя згадував: «Учився спочатку в дяка. Навчання було важким, бо вчили по-церковнослов’янські, а кожної суботи дошкульно били. Єдина відрада — читання книжок і слухання кобзарів край битого шляху». Продовжив навчання І.

Котляревський у духовній семінарії. Тут його називали Римачем за мистецтво добирати влучні рими. Учився Іван дуже добре. Це підтверджено фактом.

Улітку 1788 року за наказом із Петербурга Полтавська семінарія повинна була надіслати чотирьох кращих учнів в Олександро-Невську семінарію (російське самодержавство продовжувало грабувати українські таланти! ). До числа цих учнів увійшов І.

Котляревський. Те, що він не потрапив у Петербург, було випадковістю: кандидата на навчання просто вчасно не змогли знайти, бо він учив поміщицьких дітей, був на підробітках. Семінарії юнак не закінчив. Може, через нестатки або тому, що не схотів стати священиком.

Повідомлення 2
Кілька років І. Котляревський працював канцеляристом. Серед тодішніх чиновників, для яких збирання хабарів з кожного клієнта було звичайною справою, Іван Петрович виділявся непідкупністю, готовністю безкорисно допомогти бідним. Світогляд І. Котляревського складався найперше під впливом оточення, у якому ріс. На той час в Україні певною мірою ще збереглися демократичні порядки республіканської гетьманщини.

За складом характеру Іван Петрович був людиною доброю, співчутливою, ненавидів зло й неправду. Обидві ці обставини виявилися благодатним ґрунтом для сприйняття ним ідей просвітництва. За своїми переконаннями І.

Котляревський був просвітителем, демократом, гуманістом. У 1793 році з невідомих причин І. Котляревський залишив канцелярію і став домашнім учителем у поміщицьких маєтках. Провівши дитинство та юність у місті, Іван Петрович мало знав життя й побут селян. Тепер він мав змогу часто бувати «на зібраннях та іграх народних і сам, переодягнений у парубоцький стрій, брав у них участь, пильно придивляючись» до старожитнього способу життя українців, прислуховуючись до розмов, вивчаючи звичаї, повір’я, обряди, записував пісні, прислів’я, приказки, Влучні слівця, жартівливі вислови, перекази — особливо про ко зацьку старовину. У його пам’яті відклалися величезні запаси знань про побутове й громадське життя своїх співвітчизників.

Це було потребою його душі і стало невичерпним джерелом літера турної творчості письменника, яку розпочато поемою «Енеїда». У роки вчителювання було написано перші три частини. Відра зу ж поема почала поширюватися в рукописних списках і мала величезний успіх у читачів. Її з інтересом читали навіть україн ські вельможі, хоч і соромилися зізнаватися, що вони розуміють мову, якою розмовляють їхні покоївки. Запитання: • Які записи з’явилися в схемі? Де Іван Петрович учителював? Чим захоплювався?

(Учитель допомагає доповнити записи, якщо учні на щось не звернули увагу.) • Яким постає у вашій уяві письменник? Повідомлення 3
У 1896 році І. Котляревський покинув учителювання. Мож ливо, його ображало зверхнє ставлення панів до нього. А да лі — 12 років військової служби і неабияка кар’єра (від кадета до штабс капітана). Під час війни з Туреччиною брав участь у багатьох боях, від значився винятковою хоробрістю і винахідливістю.

І. Котлярев ський володів талантом дипломата. Тільки завдяки його дипло матичному хисту сорок тисяч татарських кіннотників перейшли на бік російського війська. Після цього Іван Петрович був наго роджений орденом Анни третього ступеня.

За час перебування у війську І. Котляревський добре оволодів воєнною справою, глибоко пізнав спосіб життя, інтереси, взаєми ни між собою і солдат, і офіцерів. Це йому послугувало під час написання поеми «Енеїда» та водевілю «Москаль чарівник». У ці роки «Енеїда» мандрувала по містах і селах, потрапила навіть у Задунайську Січ, і всюди мала величезний успіх.

Про це свідчить такий випадок. За воєнним дорученням Іван Петрович переправлявся через Дунай на переговори до козаків, які після руйнування Січі осе лилися у Туреччині.

Гребцями були два колишні запорожці. При дивившись до обличчя молодого офіцера, вони признали в ньому українця і поцікавилися його прізвищем. І. Котляревський на звав себе. Перезирнувшись, гребці спитали: — Чи не той, що скомпонував «Енеїду»? — Той самий.

— Так це ти, батьку наш! — вигукнули козаки, і впавши до його ніг і цілуючи йому руки, запропонували: — Іди, батьку, до нас, ми тебе зробимо старшим.

Про цей випадок розповів перший біограф письменника, його добрий знайомий і приятель С. Стеблін Камінський. Іванові Петровичу довелося залишити військову службу.

Йо му вручили наказ про відставку за те, що захистив ошуканих солдат, які збунтувалися, бо за допомогу російським військам, замість обіцяної землі, одержали батоги й шпіцрутени. Запитання: • Які нові записи з’явилися на картці? • Яким постає перед нами Котляревський військовий? Повідомлення 4

teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать