x x
menu

Ш. Перро. «Попелюшка». Ідея винагороди за людські чесноти та страждання

Мета: ознайомити учнів з пізнішими інтерпретаціями казки Шарля Перро; вчити порівнювати та відрізняти їх; розвивати навички аналізу казки, висловлення власних суджень з приводу прочитаного; виховувати кращі людські якості на прикладі позитивних героїв; любов до літератури.

обладнання: портрети письменників, митців, які інтерпретували в мистецтві образ Попелюшки; ілюстрації до твору В. Конашевича, Г. Доре, Гольц, Г. Траугота й ін. теорія літератури: інтерпретація, версія, художній образ.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

- Краса буває різною. Зовнішня привабливість, звичайно ж, відіграє важливу роль у житті людини. Кому не хочеться бути красивим, привабливим і спілкуватися з такими самими людьми! а є ще краса внутрішня, що характеризує людину добру, самовіддану, працьовиту, освічену, доброзичливу, ввічливу. Треба тільки вміти її бачити й цінувати добре, небайдуже до чужих проблем серце. Підтвердженням цього є історія Попелюшки, майстерно описана французьким письменником Шарлем Перро. Поміркуйте самі: принца привабила незнайомка на балу не лише своєю красою, чудовим вбранням, а ще й тим, як гарно вона танцювала, як привітно поставилася до гостей і щедро частувала своїх сестер, якою щирою та веселою вона була. недаремно кажуть у народі: «Зустрічають за одежкою, а проводжають за розумом». Отже, сьогоднішня наша розмова - про красу зовнішню та внутрішню, про те, якою її зображували митці в різні часи і в різних художніх варіаціях на тему Попелюшки.

II.        Оголошення теми    

III.       Актуалізація опорних знань

1.         Усний твір-характеристика Попелюшки за планом із висловленням власного ставлення до героїні

2.         Проблемні запитання

1)         чому Попелюшка має лише прізвисько, її ім'я, як, наприклад,

сестри Жавотт, не називається?

Очікувані відповіді

-        автор хотів підкреслити, що таких дівчат було багато.

-        Щоб читачі могли уявити будь-кого на місці Попелюшки.

-        У житті часто трапляється, що до нерідних дітей жорстко ставляться.

2)         чим казка «Попелюшка» Ш. Перро схожа на казку зі збірки

братів Грімм «Пані метелиця»?

Очікувані відповіді

-        Тим, що головні героїні страждають від несправедливого до них ставлення, але за працьовитість та щирість отримують винагороду.

-        Тим, що протиставляються добрі та злі люди (зведені сестри).

-        Тим, що добро перемагає зло.

IV.       Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання народної казки «Попелюшка» зі збірки братів Грімм (див. додаток)

2. Порівняння народної казки «Попелюшка» й однойменної казки Ш. Перро

Очікувані відповіді

-        назва казки Ш. Перро довша.

-        У народній казці дівчинка не могла потрапити на бал не лише тому, що не мала відповідного одягу, а ще й тому, що мачуха дала їй непосильну роботу.

-        мачуха і зведені сестри у народній казці жорстокіші, зліші та заздрісніші.

-        У казці Ш. Перро багато різних подробиць, наприклад, про тогочасну моду: накидки, оздоблені    золотими    квітами;

-        У казці Ш. Перро відчутне

ставлення автора до своїх героїв, є багато реальних персонажів - музики, вартові, гості, король, королева, королівський посланець.

-        Дія в народній казці повторюється тричі, а у Ш. Перро - двічі.

-        У казці Ш. Перро кінець щасливий для всіх персонажів.

3. обговорення художніх фільмів, мультфільмів про Попелюшку, які бачили учні, порівняння їх із літературним твором Ш. Перро

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Прочитайте за допомогою «чарівної ниточки» уривок із вірша В. Бичка й визначте, як він стосується теми нашого уроку.  (Казка - вигадка, та в ній - в шкаралупі золотій - зерня сховане смачне.) У кожній казці є «мораль», те «зерня», яке повинні люди «розкусити» й зрозуміти, сприйняти.

VI.       Домашнє завдання

Підготуватися до тематичного оцінювання.

VII.      Підсумок уроку

інтерактивна вправа «мікрофон»

Продовжте фразу.

  • З усіх інтерпретацій історії Попелюшки мені сподобалася найбільше...
  • література казка має, на мій погляд, такі переваги порівняно з іншими творами мистецтва (наприклад, кінофільмом, мультфільмом)...
teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать