Мета: допомогти учням усвідомити значення й художні особливості образу Гобсека; розвивати навички аналізу художніх образів, уміння зіставляти літературу й життя, висловлювати та обґрунтовувати свої думки; сприяти формуванню справжніх цінностей, філософського ставлення до життєвих проблем. оснащення: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього. тип уроку: формування вмінь і навичок.

Хід уроку

I.          Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Образ скнари — це мандрівний образ у світовій літературі: Шейлок у Шекспіра, скнара у мольєра, скупий лицар у Пушкіна та ін. Образ скупердяя переходить від епохи до епохи, з однієї країни до іншої, маючи певні спільні «родові» риси. а який же лихвар у Бальзака? Про це йтиметься сьогодні на уроці.

II.        Оголошення теми та мети уроку

III.       Актуалізація опорних знань

літературний диктант (кожна правильна відповідь — 1 бал)

1.         чому Дервіль став близьким другом віконтеси де Гранльє? (Допоміг їй повернути маєтки)

2.         Завдяки чому Дервіль потоваришував із Гобсеком? (Сусідству й розсудливій поведінці)

3.         До кого Гобсек вирішив з’явитися «як месник, як муки сумління»? (До графині)

4.         яку суму податків сплачує мільйонер Гобсек і пишається цим? (Сім франків)

5.         чому Гобсек любив бруднити килими в багатих будинках? (Щоб дати відчути пазурі Неминучості)

6.         Що Дервіль позичав у Гобсека і для чого? (Гроші на купівлю адвокатської контори)

7.         Хто є дружиною Дервіля? (Фанні Мальво)

8.         яку справу доручив граф де ресто Гобсекові та Дервілю? (Передати його майно синові)

9. Що вразило Дервіля в помешканні Гобсека? (Багатства, що гнили)

10.       Кому заповів багатства Гобсек? (Дочці своєї небоги)

11.       Про що думав в останні години Гобсек, що радив Дервілеві? (Як і де вигідніше продати товари, що були в його домі)

12.       чому віконтеса де Гральє віддавала перевагу під час обрання нареченого для Камілли? (Честі, багатству та родовитості)

IV. Формування вмінь і навичок

1.         слово вчителя

— Ім’я головного героя повісті Бальзака — Гобсек — не є випадковим. Воно означає те, що є сутністю героя — «глитай», «су-хоглот», і розуміти це можна так: Гобсек поглинав, збирав золото, а золото поглинало його.

2.         Пошуково-дослідницька робота в групах.

спостереження над текстом та образом героя

/ група. Знаходить у тексті портрет Гобсека і відповідає на питання:

♦          яким постає перед читачем цей герой?

♦          які кольори та відтінки використовує автор у змалюванні зовнішності героя? чому?

♦          З чим порівнюється зовнішність Гобсека? чому?

♦          які деталі портрета героя є визначальними?

♦          як такий опис характеризує героя, показує ставлення до нього автора?

(Очікувані відповіді: «Обличчя — “місячний лик”; жовтава блідість скидалася на колір срібла, “з якого облупилася позолота”; риси здавалися відлитими в бронзі; глибокі зморшки “мережать” його обличчя; “густі чорні брови”»; «Волосся — гладеньке, акуратно причесане, “із сивиною попелясто-сірого кольору”»; «Очі — “жовті, як у куниці”, “майже без вій”, “боялися світла”; “дашок старого кашкета надійно захищав очі від світла”»; «Ніс — “гострий”, “подовбаний на кінчику віспою, скидався на сведлик”»; «Губи — “тонкі, як у алхіміків або старих карликів, зображених на картинах Рембрандта і Метсю”»; «Голос — “тихий, лагідний”, Гобсек “ніколи не сердиться”; говорить про гроші “тоненьким голоском, схожим на звук флейти, в яку забули вставити мундштук”»; «Вік — невизначений, чи “завчасно постарів, чи задумав до похилого віку зберегти молодість”».

Висновки. Такі портретні деталі нагадують нам хижого звіра — хитрого, обережного, який боїться яскравого світла.

Довгий ніс винюхує здобич, жертву. Лагідність голосу удавана, це лицемірство, яке покликане приспати пильність. Кольорова гама — золотисто-сріблясто-бронзова викликає в уяві образ «золотого тільця», ідола, «золотого мішка», якому поклоняється герой.)

II         група. Знаходить опис помешкання Гобсека, відповідає на

питання:

♦          на яких деталях помешкання зосереджується увага читача? чому?

♦          чи можна за описом житла визначити рівень статків героя, його характер, ставлення до нього автора?

♦          Про що свідчить опис квартири Гобсека після того, як його не стало?

(Очікувані відповіді: «Жив Гобсек у “похмурому, вологому будинку без подвір’я, усі вікна якого виходять на вулицю”; довгий коридор, кімнати схожі на монастирські келії, освітлені малесенькими віконцями. “Дім та його мешканець пасували один до одного — як ото скеля та приліплена до неї устриця”. Зелене сукно на письмовому столі, килимок біля ліжка були якісь однакові — охайні й потерті. Закіптюжена лампа на облупленій підставці, залізна пічка, яка стоїть у такому ж закіптюженому кутку каміна; “взимку головешки у його каміні завжди тільки жевріли, поховані під купкою попелу”»; «Старий скнара обмежує себе в усьому, його жадібність та аскетизм доведені до абсурду. Він ретельно приховує розміри свого багатства, таємно тішачи себе спогляданням статків. Навіть його старій воротарці ввижається, що її господар “пожирає” багатство: “Здається мені, він все це глитає, та тільки не на користь собі…”»)

III        група. Знаходить згадки у тексті про родинні взаємини і від

повідає на питання:

♦          Що ми знаємо про родину Гобсека?

♦          чи має він родичів, як він до них ставиться?

♦          як це його характеризує?

♦          Кому заповідав своє багатство Гобсек? чому?

(Очікувані відповіді: «У десятирічному віці Гобсек був відправлений матір’ю в плавання, прилучився до важкого й небезпечного заробітку. Після того він, вочевидь, уже й не повернувся в родину. Свою сім’ю він не завів. Двоюрідна онука (онука сестри) мала сумнівне заняття, але він не підтримував із нею зв’язків; тільки перед смертю попросив Дервіля знайти її».)

IV        група. Знаходить у тексті рядки, які висвітлюють характер

Гобсека, і відповідає на питання:

♦          як лихвар ставиться до своїх клієнтів?

♦          У чому Гобсек знаходив задоволення?

♦          як Гобсек ставився до переважної більшості аристократів? чому?

♦          чому Гобсек інакше поставився до Дервіля та Фанні мальво? Про що це свідчить?