Мета: розвивати навички розкриття філософського змісту казки, її проблематики, навчати робити узагальнення й висновки. Розвивальна: розвивати логічне мислення, навички виразного читання, зв’язного мовлення, монологічного мовлення. Виховна: сприяти вихованню високих моральних якостей школярів, відповідальності за свої вчинки.
Тип уроку : комбінований, урок формування і закріплення навичок, урок закріплення знань Обладнання : Текст твору А. де Сент-Екзюпері, портрет автора, ілюстрації до твору, малюнок землі, зірки з паперу з запитаннями, картки
ХІД УРОКУ У кожної людини свої зорі. Бути людиною – це відчувати відповідальність. А. де Сент-Екзюпері
І. Мотивація навчальної діяльності Вступне слово вчителя . Коли настає таємнича ніч, на небі з’являються зорі.
Ці яскраві й незвичайні квіти неба притягують погляди й душі людей. Одні довіряють їм найпотаємніше, інші – освічуються в коханні, хтось загадує бажання, а комусь вони слугують дороговказами. А ще, дивлячись на неосяжний простір зоряного неба, відчуваєш себе маленьким та беззахисним, і охоплює якесь нестримне бажання бути щасливим.
Про те, як знайти дорогу до щастя, що означає бути щасливим на своїй планеті, - філософська казка-притча А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»
ІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку Темою нашого сьогоднішнього уроку є політ маленького принца на землю, до людей… Ми поговоримо з вами про перебування героя на Землі, про його пригоди на рідній для нас планеті. Нам необхідно зрозуміти дії та думки Маленького Принца і зробити для себе вірні висновки. Як же нам стати щасливими на своїй планеті?
ІІІ. Актуалізація опорних знань Бесіда 1) Згадайте, де жив Маленький Принц ( На маленькій планеті, астероїді В-612) 2) Опишіть його планету. Що на ній було ( Трави корисні і шкідливі, баобаби, 3 вулкани, троянда) 3) За яким правилом жив герой? (Вставши вранці, вмийся, прибери свою планету) 4) Поміркуйте, у чому полягає символічне значення опису маленької планети героя?
(Маленька планета уособлення того, що має людина: дім, квартира, вулиця, місто. ) 5) Чого не вистачало Маленькому Принцеві?
( у нього не було друга) 6) Як ви думаєте, чи міг стати йому другом один із жителів тих планет, де він вже побував? ( ні) Чому?
І V . Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
- Обговорення проблемної ситуації
- Подумайте, чому М.П. прилетів на землю після тривалої зоряної подорожі ( Тому що казка про земні проблеми, а не про космічні. До того ж на попередніх планетах були представлені типи земних людей. Чи зустрічали ви таких у своєму житті?)
- Переказ тексту
- Розкажіть, якою зображена у казці планета Земля ( розділ XVI)
- Бесіда
На прикладі Маленького Принца ми ніби ззовні подивилися на нашу планету, на ті речі, які здаються нам звичайними, буденними.
- Чому автор пише «Земля – планета не проста»? Поясніть. (Реальне життя – річ складна)
- Як почувається Маленький Принц на землі? (Самотньо)
- Кого шукає він на землі? Чи знайшов він те що шукав? (Він і сам не знає, що він шукає. Можливо, він шукає істину)
- Чому Маленький Принц заплакав? ( Він відчув себе безсилим і самотнім)
- Яку трагедію герой пережив на землі? ( Він забрів в сад, де росли троянди. Його квітка – не унікальна)
- Подумайте, яку проблему автор порушує у цьому розділі?( XX розділ) (Принц розуміє, що його Квітка не є особливою і сам боїться втратити свою унікальність, загубитися у світі, стати таким як усі.)
- Хто допоміг Маленькому Принцові? Як? ( Лис)
- Творчі завдання
1) Подумайте, які істини відкрив Лис героєві. 2) Знайдіть у тексті вислови, що розкривають погляди лиса. Дайте тлумачення цих фраз.(«Нема нічого досконалого на світі», «Люди усі однакові», «Пізнати можна тільки те, що приручив», «Мова – джерело непорозуміння», «Треба бути терплячим».)
- Бесіда з елементами аналізу. (XXIV-XXV розділи)
1) Чому льотчик і М.П. пішли до криниці? (бо їх мучила спрага) 2) Подумайте символом чого є криниця? (символом істини, що відкривається людині)
- Бесіда
1) Як зрозуміти фінал казки? 2) Як Маленький Принц пояснював свою смерть? Як ви розумієте його слова? 3) Чому він подарував льотчикові зорі?
- Слово вчителя
Маленький принц помирає. Та читач бачить смерть лише фізичного тіла. А душа героя перероджується. Маленький принц не помер, а переродився в іншу форму, значно вищу духовну. Він помирає, щоб воскреснути в тих зорях, які подарував льотчикові. Зорі стають символом високого і прекрасного, що існує в людині.
V . Закріплення вивченого матеріалу
- 1. Робота з епіграфами
1) Як ви розумієте слова: «У кожної людини свої зорі»? (Усі ми різні, але для всіх нас є щось спільне: моральні принципи, духовність.) 2) Як слова другого епіграфу перегукуються зі словами Лиса про те, що «людина відповідає за того, кого приручила?» 3) Доберіть синонім до слова приручати, можливі асоціації. (Піклуватися)
- 2. Бесіда
1) Як стати щасливим на своїй планеті? 2) Які основи духовно осмисленого життя закладає Екзюпері у своїй казці?
- 3. Заключне слово вчителя
А. де Сент-Екзюпері разом зі своїм улюбленим героєм Маленьким Принцом лине у вічному польоті до людей із нагадуванням, що всі вони живуть на єдиній планеті. В ім’я її збереження потрібно змінитися духовно, очиститися від вад, забути непорозуміння, прагнути до самовдосконалення, берегти чистим світ своєї душі. І тоді ти будеш щасливим на своїй планеті.
VІ. Домашнє завдання Дібрати матеріали про стосунки головного героя з іншими персонажами казки-притчі. Автор: Елена Оргримарская