x x
menu

Б. Лепкий «цвіт щастя». Урок із застосуванням технології критичного мислення

Мета : ознайомити учнів із цікавими фактами життя і творчості письменника; проаналізувати зміст новели «Цвіт щастя»; виховувати розуміння поняття «щастя» і бажання бути щасливими; розвивати увагу, уяву, образне мислення, вміння самостійно робити висновки, обстоювати свою думку. Очікувані результати : знати цікаві відомості про творчу особистість Б. Лепкого, зміст новели, поняття «новела»; уміти виразно читати, знаходити найважливіші фрагменти, визначати ключові слова, складати сенкан; конструктивно обґрунтовувати свою позицію, розуміти власні переживання та почуття інших, плідно працювати у групі. Обладнання : портрет Б. Лепкого, аудіозаписи пісень «Чуєш, брате мій… », «Квітка-душа», матеріали для проведення інтерактиву «Ниточки душі», «Квітка щастя», книжкова виставка (твори про щастя Г. Сковороди, О. Стороженка, І.

Липи, А. де Сент-Екзюпері, Біблія), картки оцінювання роботи учнів у групах, оформлені проекти-дослідження учнів. Форми роботи : робота в групах, взаємоопитування, метод ПРЕС, «Кубування», бесіда, дослідницька робота, робота з додатковою літературою, інсценування. Справжнє щастя не можна поза собою шукати. Воно всередині нас. Безнастанно думай, щоб пізнати себе. Г. Сковорода ХІД УРОКУ І

Організація Навчальної Діяльності

Мотиваційний Етап 1. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку («Світлофор»: вибір кольорової картки) 2. Музична хвилинка Звучить музика (аудіозапис пісні у виконанні М. Гнатюка «Хай завжди все буде добре»). 3. Вступне слово вчителя Щастя, на думку відомого філософа-просвітителя Г.

С.Сковороди, слід шукати не за морями, не в царських палатах, а в наших думках, у нашому серці, в любові.

Нашу власну долю ми повинні творити самі й водночас уміти побачити, що задовго до нашого народження попередні покоління подбали про наше щастя. Хто може сказати, що щасливий? Невже той, хто навіть пальцем не поворухнув у своєму безтурботному житті? Добре поміркуйте над цим.

Іі

Цілевизначення Та Планування 1. Наші очікування Учні заповнюють «Картку очікувань»: «Я хочу…», «Я можу…», «Буду сьогодні…». 2. Інтерв’ю Як ви вважаєте, що таке щастя? Якщо звернутись до тлумачного словника, то прочитаємо: «Щастя — це почуття і стан повного вищого задоволення».

Але кожен розуміє його по-своєму. Для одних — це родина, здоров’я, для інших — гроші, слава, багатство, а хтось скаже, що щастя — це улюблена робота, захоплення, друзі…

Скільки людей, стільки й думок… Саме на це запитання ми з вами спробуємо сьогодні відповісти. 3. Випереджувальні завдання Учні класу заздалегідь об’єдналися в групи за власним бажанням. Кожна з них готувала робочі матеріали згідно з характером групи: «Літературознавці», «Дослідники-мовознавці», «Психологи», «Актори-мистецтвознавці».

Ііі

Змістово - Пошуковий Етап 1. Дослідження-пошук Прослуховування аудіозапису пісні «Чуєш, брате мій…» (муз. Л. Лепкого, сл. Б. Лепкого). 2. «Вільне письмо»: записування почуттів, образів «Сьогодні українському письменникові Богдану Лепкому повертається його чесне ім’я, а українській літературі — його твори.

Повертаються після довгого і несправедливого замовчування. Навіть відома скрізь, де живуть українці, пісня «Чуєш, брате мій…

», що Постала з його вірша «Журавлі», публікувалася без імені автора, як народна»,— так пише про Б. С. Лепкого літературознавець Микола Ільницький. Отже, слово нашим літературознавцям.

Група І — «Літературознавці» Підготовлено проект-презентацію «Життєвий шлях Б. Лепкого (1872-1941)»: • дитинство; • родина; • оточення; • виховання; • освіта; • непересічна особистість. Група II — «Психологи» — доповнюють Життєва позиція: Прихильник руху, співробітник журналів, літературних гуртків, патріот. Риси характеру: Мужній, вибагливий, добрий, працьовитий, розумний, відповідальний, тактовний.

Група III — «Досяідники-мовознавці» Погляди і переконання: • Я пишу про те, що чую, бачу, Що в мозок або в серце впало… • Я слави не бажав. • Поки серце не змарніло, Йдем до бою бодро, сміло. • Люби життя, люби людей, природу, а кривду кинь у забуття, мов камінь в тиху воду.

• Ми віримо глибоко й безконечно, Що правда, і добро, і наш народ не вмре. Критика: М.

Ільницький: «Б. Лепкий — не епізодичне ім’я в українській літературі, це постать першорядної ваги. Поет, прозаїк, перекладач, літературознавець, видавець — він у кожну з цих галузей вніс вагомий вклад в історію рідної культури.» І. Франко: «…

він має м’який, вразливий і поетичний характер. М’якістю колориту і ніжністю почуття виблискують новели й вірші Б. Лепкого». Група IV — «Актори-мистецтвознавці» Художній світ: Розповідає про життя під батьківською стріхою, про умови фізичного й розумового розвитку дитини. • Ставив людське життя в залежність від суспільних обставин, впливу волі на оточення. • Надає перевагу духовним цінностям. 3. Узагальнення знань учнів Про що ви дізналися з біографії Б.

Лепкого? Якою особистістю був письменник? Підсумуємо ваші знання за допомогою при йому «Доміно»: Б. Лепкий — поет — мемуарист — новеліст — філософ — творча особистість — викладач — дослідник — патріот — життєлюб. IV

Сприймання Й Глибоке Усвідомлення навчального Матеріалу Ми продовжуємо працювати у групах, які мали випереджувальні завдання.

Результатом роботи груп є проектне дослідження. Хвилинка творчості (Звучить аудіозапис пісні у виконанні Н. Матвієнко «Квітка-душа».) Учням пропонується скласти асоціативну замальовку до теми уроку. Щастя — щире, щедре, щохвилинне, щомиттєве… Доля — невблаганна, щаслива, людська, жіноча, важка, примхлива, забута… Група І — «Літературознавці» Проект: Жанрові особливості твору Б. Лепкого «Цвіт щастя».

За жанром твір Б. Лепкого є новелою. Новела — це різновид оповідання, короткий твір про якусь одну незвичайну подію, що стала поворотною в долі персонажів. Особливості новели: • невелика кількість персонажів; • основна увага автора зосереджена на розкритті переживань, почуттів персонажів, а не показу зовнішніх подій; • глибокий психологізм (занурення у внутрішній світ героїв). Метод «ПРЕС» Твір «Цвіт щастя» — новела, тому що _ наприклад, _ отже, _ Група ІІ — «Дослідники-мовознавці» Проект: мова твору. Діалектні слова — це слова, що вживаються в мові художньої літератури з певною стилістичною метою (для відтворення місцевого колориту, для індивідуалізації мови персонажів).

Пояснення діалектних та інших незрозумілих слів: Овид — горизонт, небокрай; Нагло — раптово; Пустій (діал.) — шибеник, розбишака; Жадна (діал.) — жодна, ні одна; Не годні (діал.) — не можуть; До рана (діал.) — до ранку; Живиця — смола хвойних дерев.

Група III — «Актори-мистецтвознавці» Проект: Інсценізація уривка з новели Б. Лепкого «Цвіт щастя», у якій письменник тонко розкрив внутрішній світ маленького хлопчика, що шукає «квітку щастя».

…Дитиною малою він не раз чув, як люди говорили «щастя». — Що таке щастя, мамо? — Щастя, дитинко, то доля. А доля — то такий цвіт, що його тяжко дістати. — А гарний той цвіт? — Чи гарний, питаєш?

Авжеж, що гарний. Як дивитися на нього, очі радуються, на серці стає весело та мило. — Мамо, я хочу того гарного цвіту. Скажіть, де він росте, я піду за ним і принесу його для вас і для себе. — Тепер тобі годі іти за цим цвітом, ти ще такий слабенький, а то ген за водою.

Тепер тобі і без нього добре, а як виростеш і сил наберешся, то тоді підеш. — Ні, я не хочу, як виросту. Я хочу тепер. Скажіть мені, де він. — Ось там, за ставом, чи бачиш? — Бачу, мамочко, бачу. Їх там ціла левада.

А які гарні, які дуже гарні! Чи це далеко? — Тож далеко, хіба не бачиш? Геть там, за водою! … Багато літ минуло з того часу. Маленького кучерявого хлопця ніхто не пізнав би нині.

Виріс і змінився. Змужнів і пізнав життя. Завдяки старому вчителеві ботаніки пізнав усі квіти на світі і знає, що там, далеко, за водою, не росте жодна квітка щастя. Він це знає. А все ж таки, все ж таки кидається у воду і йде за нею, за тою квіткою щастя. Та чи дістане її?

Страницы: 1 2
teacher

Материал подготовлен с учителем высшей категории

Ильина Галина Сергеевна

Опыт работы учителем 36 лет

Популярные материалы

Рейтинг

0/0 icon

Вы можете оценить и написать отзыв

Делитесь проектом в соцсетях

Помоги проекту!

Есть сочинение? Пришли его нам и мы его опубликуем!

Прислать