Мета
: узагальнити та систематизувати знання змісту та Художніх особливостей казки-притчі «Маленький принц»; розкрити її провідний мотив, визначити алегоричність та афористичність твору, пояснити основні алегоричні образи й афоризми, які трапляються в тексті; розвивати навички аналізу художнього твору; творчу уяву учнів, письмове та усне мовлення; розвивати вміння аналізу, синтезу; виховувати справжні цінності людського життя; критичне ставлення до себе та оточуючих, прагнення змінити світ на краще. Тип уроку
: урок узагальнення й систематизації знань. Форма уроку
: укладання збірки (з ілюстраціями і власними творчими роботами). Обладнання
: портрет письменника, ілюстрації до твору учнів, роздатковий матеріал. Я зовсім не хочу, щоб мою книжку читали задля розваги. Антуан де Сент-Екзюпері ХІД УРОКУ І
Організація
Класу
Іі.
Мотивація
Навчальної
Діяльності
Жодна людина не приходить у світ просто так. Вона має своє призначення — знайти себе у Всесвіті, зрозуміти сенс життя. Маленький принц разом із його творцем відкрив скарби мудрості, готовий ними поділитися зі всіма. Прочитавши притчу-казку Антуана де Сент-Екзюпері, ми стали мудрішими.
І я пропоную вам поділитися своєю мудрістю з оточуючими. •
Що ви очікуєте від уроку і самих себе? «Очікувані результати».
Діти записують на стікерах очікувані результати і прикріплюють їх у нижній частині плакату «Дерево мудрості». Ііі.
Повідомлення
Теми
,
Мети
,
Епіграфа
Уроку
На уроці у нас незвичайне завдання — ми спробуємо укласти збірку «Шукайте серцем!», в яку вмістимо наше розуміння твору Антуана де Сент-Екзюпері, власне бачення героя, уроки, які отримали, відчуття, якими хочеться поділитися із цілим світом.
І
V.
Систематизація
Й
Узагальнення
Знань
І частина — «Книга вчить, як на світі жить» 1. Складання діаграми Вена
• Як визначається жанр твору Екзюпері? (Філософська казка-притча) • Що єднає і різнить притчу і байку? 2.
«Мозковий штурм»
Казкові мотиви у притчі Екзюпері. Ми говорили, чому цей твір називається притчею, але не пояснили, чому це казка.
Що казкового є у творі? • Герой; • казкові переміщення; • розмовляють троянда, лис, змія; • йдеться про добро і зло; • розкриваються категорії, проблеми, що хвилюють і дорослих, і дітей; • щасливий кінець. 3.
Евристична бесіда
• Які проблеми порушує автор у творі? (Моральні, філософські) • Чому автор звертається до жанру «філософська алегорична казка-притча»? У чому її особливості?
(Філософська казка-притча — різновид жанру казки, для якого характерне узагальнення в притчових формах проблем буття людини й суспільства. Філософській казці-притчі властиві: • незначна кількість подій та персонажів; • відсутність розлогого сюжетного руху; • символічність образів та ситуацій; • повчальний характер; • велике значення підтексту.) ІІ частина — «Умій сказати, умій і змовчати» 4. «Ланцюжок думок» (розгадування кросворду та пояснення символів — додаток 1)
Відгадавши слово, поясніть зміст цих алегоричних образів.
1. Кого першого зустрічає Маленький принц на Землі? (Змія) 2. З чим боровся хлопчик на своїй планеті? (Баобаб) 3. Хто відкрив Маленькому принцу істину: «Найголовнішого очима не побачиш»? (Лис) 4.
Хто був захований у ящик? (Баранець) 5.
Кого залишив Маленький принц на своїй планеті? (Троянда) 6. Хто жив на астероїді 326? (Честолюбець) 7. Хто запропонував Маленькому принцу стати міністром юстиції? (Король) 8.
Якому з мешканців астероїдів було соромно? (Пияк) 9.
Хто розводив поїзди? (Стрілочник) 10. Де потерпів аварію льотчик? (Пустеля) 11. Хто стверджував, що «книги з географії — найцінніші книги»? (Географ) 12.
Який мешканець одного з астероїдів відзначався великою відповідальністю? (Ліхтарник) 13. На прохання Маленького принца льотчик малював… (Малюнки) 14. Де набрав льотчик води? (Криниця) Змія — чарівна сила, спокуса, мудрість. Баобаб — руйнації, зла, жорстокості.
Лис — життєва мудрість. Баранець — дитяча фантазія. Троянда — друг, любов. Честолюбець — пихатість.
Король — безглуздість. Пияк — вади, пороки. Стрілочник — вища сила, що керує долею людини. Пустеля — самотність. Географ — обмеженість. Ліхтарник — обов’язковість.
Малюнки — світ дитинства, уява. 6.
Бесіда
• Які ще символи ми не назвали? Що вони означають? • Чому в казці багато алегоричних образів? (Стікери із надписами символів та їх значення прикріплюються на малюнки й вивішуються на дошці.) III частина — «Мудрість казки-притчі» 7.
Повідомлення учня-літературознавця
Афоризм — короткий влучний оригінальний вислів, узагальнена глибока думка, виражена в лаконічній формі.
8.
Робота в парах
Завдання: А) Дайте тлумачення афоризму. Б) Доберіть прислів’я та приказки. В) Оберіть ілюстрацію-символ. • «Є таке правило. Прибрався сам уранці — ретельно прибери і свою планету».
• «Коли стає дуже сумно, приємно подивитись, як заходить сонце...». • «Квіти слабенькі, думають, що з колючками вони страшні...». • «Сам себе я хоч де можу судити». • «Ці дорослі — таки дуже дивні люди». • «А зіркам від тебе немає ніякої користі...». • «З людьми теж одиноко».
• «Я розв’язую всі загадки». • «...
Я з ним потоваришував, і тепер він став єдиним у цілому світі». • «...
Добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш». • «Люди завжди невдоволені там, де вони живуть».
• «Тільки діти знають, чого шукають». • «Добре, коли є друг, навіть якщо треба вмерти».
• «Вода буває потрібна і серцю». • «Пустеля гарна тим, що в ній десь криються джерела...». • «Треба шукати серцем». 9.
Презентація результатів роботи в парах
IV частина — «Не одежа красить людину, а добрі діла» 10.
Читання творчих робіт учнів, написаних удома
• Після довгої подорожі Всесвітом. • Повернення Маленького принца додому. • Лист одному з героїв. • Лист Антуану де Сент-Екзюпері.
11. Аналіз творів
• Чи сподобались вам твори учнів? • Чи погоджуєтесь із думкою однокласників?
V
Підсумок
Уроку
,
Оцінювання
1.
«Одне речення»
«Маленький принц» — казка про… 2.
«Очікувані результати»
•
Чи виправдалися ваші очікування, розмістіть свій стікер на від повідному рівні «Дерева мудрості». VI
Домашнє
Завдання
Повторити вивчений матеріал за темою «Антуан де Сент-Екзюпері “Маленький принц”», підготуватись до тематичного оцінювання. Додаток
1
Кросворд
1 | |||||||||||||
2 | |||||||||||||
3 | |||||||||||||
4 | |||||||||||||
5 | |||||||||||||
6 | |||||||||||||
7 | |||||||||||||
8 | |||||||||||||
9 | |||||||||||||
10 | |||||||||||||
11 | |||||||||||||
12 | |||||||||||||
13 | |||||||||||||
14 |
1.
Кого першого зустрічає Маленький принц на Землі? 2.
З чим боровся хлопчик на своїй планеті?